Site İçi Arama
TR EN
KURUMSAL
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
KAYIT BİLGİLERİ
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
Anasınıflarımızla Storytelling Zamanı
12 Mart 2018 Tarihinde Eklendi.
Facebook'ta Paylaş
Tweet'le
Paylaş
E-Posta Gönderin

Anasınıflarımızla Storytelling Zamanı

İngilizce Öğretmenlerimizin işbirliği ile Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz anaokulu çocuklarımızla “Storytelling” etkinliğinde buluştu. Minikler ağabey ve ablalarından keyifle hikaye dinlerken, Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz de “Storytelling” heyecanını deneyimlediler.

Matematik, takım oyunu olunca…

TED Bodrum Koleji öğrencisi, derslerini, yenilikçi öğretmenleri tarafından geliştirilen sıradışı yöntemlerle, öğrenmeyi zorunluluk değil, bir tutku haline getiren programlarla alma ayrıcalığına sahiptir. Okulumuzda, eğitim ve öğretim, spor, sanat ve sosyal alanlarda düzenlenen etkinliklerle güçlendirilir. Böylece öğrencilerimiz zihinsel, duygusal, fiziksel ve sosyal açılardan bir bütün olarak gelişir;  özgüveni yüksek bireyler olarak büyürler.

 

Bu yaratıcı eğitim programına örnek bir uygulama, 7. Sınıf öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleşti. Uçakların havada nasıl rota izlediklerini, gemilerin kaybolmadan ulaşmak istedikleri limana nasıl vardıklarını, seyahat etmek istedikleri ülkelerin hangi enlem boylam üzerinde olduğunu merak eden öğrencilerimiz, matematik dersinde bu sene “Kartezyen Koordinat Sistemi”ni öğrendiler. Ardından, bilgilerin kalıcılığını sağlamak, sadece kitaplar üzerinde değil; yaparak, yaşayarak, uygulayarak pekiştirmek için için, matematik dersi bahçeye taşındı.

 

Öğretmenlerimiz, “Kartezyen Koordinat Sistemi” konusunu, bir yarışma haline getirdiler ve bahçeye X-Y koordinat eksenlerini çizdiler. Bu koordinat sistemi içinde oluşturulan oyunda öğrencilerimiz altı takıma ayrıldı, her takımın bir rengi vardı. Yedi sorudan oluşan oyunda, yarışmacılar soruların cevaplarının işaret ettiği doğru noktalara ulaşmaya çalıştılar. Tatlı bir rekabet duygusuyla, hem bireysel, hem de grup olarak yarıştıkları, takım ruhu içinde oynadıkları oyunda, derste öğrendiklerini paylaştılar.

 

Küçük sınıflardan kardeşlerinin tezahüratları eşliğinde, büyük heyecanla süren yarışma sonunda, Yeşil Grup birinci oldu. Hem öğrenciler hem de öğretmenler, eğlenceli bir matematik dersi yaşamanın keyfine vardılar. 

TED Kitapsever Kulübü Kitap Okumak İçin Zaman Yaratıyor

“İvan İlyiç’in Ölümü”

 

İkinci dönemin yeni teması “Dünya edebiyatının klasikleri” ile yola çıktığımız kulübümüzün ilk buluşmasında Rus edebiyatının realist yazarlarından Tolstoy’un “İvan İlyiç’in Ölümü” isimli kitabı üzerine konuştuk.

 

19. yy Rus Edebiyatı’nın çok yönlü ismi filozof-eğitimci- yazar Tolstoy,  hayatı boyunca beraberinde taşıdığı “ölüm” kaygısını yalın bir dille anlattığı eserinde okuyucuya, hayatı ve ölümü varoluşsal bir perspektiften bakabilme çerçevesini çizmektedir.

 

Tolstoy, insanların kendi adlarına ölümü kabullenemediklerini ve onu başkalarına uygun görme yanılgısına düştüklerine dikkat çekmektedir. Başkalarının ölümü “orada bir yerde” nesneler dünyasında, herhangi bir olay ya da nesne gibi algılanan bir olayken, kendi ölümümüzün korku veren son derece sarsıcı bir tecrübe olduğunu vurgulamaktadır.(Koç, 2009,s.249)

 

Kitap okumak için zaman yaratmayı esas alan kulübümüzün 1 Nisan 2015 Çarşamba günü saat 14.30 – 16.00 saatleri arasında UniTED Cafe’de gerçekleşecek altıncı toplantısında ise, ırk ayrımının en sert muhaliflerinden Dostoyevski’nin “Budala” isimli kitabını okumak için sözleşip edebiyatın birleştiren ve yenileyen etkisinin güzelliği ile söyleşimize son verdik.

 

* Emel Koç, “Varoluşsal Bir Problem Olarak Ölüm Üzerine Bir Değerlendirme: Tolstoy’un İvan İlyiç’in Ölümü Adlı Eseri”, Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, Cilt 12, Sayı 22, Aralık 2009, s.245-259

 

“Benim Çorabım Aslında Bir Tırtılmış!”

Okulumuz dördüncü sınıf öğrencileri Yaratıcı Eller Kulübü’nde bu hafta, eski çoraplardan oyuncak yapmayı öğrendiler.

 

Her hafta farklı bir etkinlikle sanatsal yönlerini gösteren öğrenciler, önce çorapların içlerini elyaf pamukla doldurdular, ardından iplerle istedikleri şekilleri verdiler. Son olarak oyuncaklarını düğmelerle süsleyen öğrenciler ortaya çıkan ürünleri arkadaşlarıyla paylaştılar.

 

Minik öğrencilerimizin çalışmaları bittiğinde ortaya tırtıl, ahtapot, köpek gibi çeşit çeşit sevimli oyuncaklar çıktı.

 

 

Birlikte Engelleri Kaldırıyoruz

Öğrencilerimiz tarafından özel arkadaşları için hayata geçirilen "Bir Elmanın İki Yarısı Sosyal Sorumluluk Projesi" birbirinden renkli etkinliklerin olduğu bir dizi organizasyon ile okulumuzda ve Yahşi Özel Eğitim Kurumunda gerçekleştirildi. Engelleri aşmak üzere bir araya gelinen etkinliklerde birlikte yapılan resimler her iki okulun sevgi ağaçlarını süsledi. Öğrencilerimiz ile özel öğrenciler arasında yapılan dostluk maçından sonra hep birlikte pasta kesildi.