Site İçi Arama
TR EN
KURUMSAL
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
KAYIT BİLGİLERİ
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
Bodrum’dan Kos’a Uzanan Zeytin Dalı TED Bodrum Koleji I. Uluslararası Zeytin Festivali
07 Aralık 2017 Tarihinde Eklendi.
Facebook'ta Paylaş
Tweet'le
Paylaş
E-Posta Gönderin

Bodrum’dan Kos’a Uzanan Zeytin Dalı TED Bodrum Koleji I. Uluslararası Zeytin Festivali

Tarih boyunca Ege uygarlıklarının sembolü, barışın, umudun, bolluğun, sevginin temsilcisi zeytin, Ege'nin iki eşsiz adasını Bodrum ve Kos’u TED Bodrum Koleji 1. Uluslararası Zeytin Festivali'nde bir araya getirecek.

TED Bodrum Koleji ev sahipliğinde ve organizatörlüğünde, Zeytin Dostu Derneğinin katkılarıyla 8-10 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan TED Bodrum Koleji 1. Uluslararası Zeytin Festivali' Bodrum’da alanında yapılmış ilk festival olacak.

Kültürlerarası iletişimi arttırmak, yerel değerleri tanıtmak, gelecek nesillere birlik beraberlik duygusu aşılamak hedefiyle gerçekleştirilecek olan festival uluslararası alanda bir dostluk köprüsü kuracak.

Festival kapsamında Yunanistan’ın Kos adasından gelecek lise öğrencileri ile lise öğrencilerimiz birlikte zeytin hasadı yapacak, sanat atölyeleri gerçekleştirecek, dostluk fidanı dikecek, kültürel yerel değerlerini tanıtacak.

Festival, ayrıca Türk ve Yunanistan kültürünün çok özel örneklerinden birine de ev sahipliği yapacak. Türk ve Yunan öğrenciler ortak mirasa sahip kültürlerinin ortak yönü olan zeytin hasadını dans ve müzik aracılığı ile yeniden canlandıracak; Türk ve Yunan kültürü bu dansta birleşecek, öğrenciler izleyenlere görsel bir şölen sunacak.

Organizasyon komitesinin yaptığı toplantıda festivalle ilgili konuşan yetkililer;   Dört mevsim gelir geçer ama zeytin ağacının gri, yeşil, gümüş yaprakları dallarında dökülmeden durur. Zeytin, Akdeniz’i, Ege’yi, güneyi sever. Kendine özgü hafif kokulu, küçük, narin, sarı ve beyaz çiçekleriyle karşılar baharı. Yaz aylarında çiçekleri meyveye durur. Sonra yaz geçerken meyveleri irileşir, olgunlaşır. Hasat zamanı, sonbahardır. Zeytin ağacının çok çok uzun ve verimli bir ömrü vardır, şifa kaynağıdır. Biz de yeni nesilleri gelecekte sağlıklı, mutlu ve barış içinde görmek dileği ile bu yıl birincisini gerçekleştireceğimiz ancak geleneksel olmasını temenni ettiğimiz her iki kültürü bir noktada buluşturan bu festivali gerçekleştirelim istedik. Bugün Birleşmiş Milletler bayrağı tüm dünyayı bir sembol olarak kucaklayan zeytin dallarının bir tacına sahiptir; evrensel barış. Biz de bu tacı festivalimiz aracılığı ile yeni nesillerin başına takacağız. Festivalde komşu ada öğrencilerimizi ağırlamaktan mutluluk duyacağız.” açıklamasında bulundu.

 

TED BODRUM KOLEJİ 1. ULUSLARARASI ZEYTİN FESTİVALİ PROGRAMI

 

8 ARALIK CUMA

15.30

KOS’TAN GELEN ÖĞRENCİLERİ KARŞILAMA / BODRUM LİMANI

 

16.00 – 17.30

MİSAFİR ÖĞRENCİLERİ AĞIRLAMA / TED BODRUM KOLEJİ

 

9 ARALIK CUMARTESİ

10.00 – 12.00

Zeytin Dostu Derneği Muğla İl Temsilcisi Feridun Kaykı ile Zeytin Sunumu - Zeytin Hasadı / TED BODRUM KOLEJİ

Zeytin Dostu Derneği Tadım Panelisti Nurdan Nimet Kaykı ile Zeytin, Zeytinyağı Tadımı / TED BODRUM KOLEJİ

Zeytin Dostu Derneği ile Zeytin Fidanı Dikimi / TED BODRUM KOLEJİ

TED BODRUM KOLEJİ Halk Dansları Gösterisi / TED BODRUM KOLEJİ KONFERANS SALONU

YUNANİSTAN HALK DANSLARI GÖSTERİSİ / TED BODRUM KOLEJİ KONFERANS SALONU

 

12.00 – 13.00 YEMEK

 

13.00 – 14.00

ATÖLYE ÇALIŞMALARI (Zeytinyağlı Sabun ve Zeytinyağlı Yemekler) / TED BODRUM KOLEJİ MUTFAK ATÖLYESİ – SERAMİK ATÖLYESİ

 

14.00 – 15.30

ZEYTİN ÇEKİRDEKLERİ İLE SANATSAL ÇALIŞMA / TED BODRUM KOLEJİ C BLOK

 

15.30 – 18.00

BODRUM GEZİSİ

 

18.00 – 19.30

DOSTLUK YEMEĞİ / TED BODRUM KOLEJİ

 

10 ARALIK PAZAR

08.30 – 09.00

MİSAFİR ÖĞRENCİLERİ UĞURLAMA / BODRUM LİMANI

TED Müzik Sokağı Nisan Ayı Dinletisi

Okulumuzda geleneksel hale gelen ve her ay düzenli olarak öğrencilerimiz tarafından sunulan "TED Müzik Sokağı Dinletisi"nin Nisan ayı konseri gerçekleştirildi. Öğrencilerimiz piyano, keman, yan flüt ve gitar performanslarını sergileyip, gelen konuklarımıza ve arkadaşlarına güzel bir müzik şöleni yaşattılar.

Okul Koromuz Hırvatistan'da

Okul koromuz, Hırvatistan'ın İstra bölgesinde düzenlenen Hırvatistan MRF 7th Istra Music Festival'inde ülkemizi ve okulumuzu başarıyla temsil etti.

Nörolog Dr. Bülent Madi, “Etkin ve Verimli Ders Çalışma Programı” kapsamında, ortaokul öğrencilerimize kalıcı öğrenme yöntemlerini anlattı.

Öğrenme, anne karnında başlar ve yaşam boyu devam eder. Önceleri refleks gibi gelişen öğrenme nasıl değişime uğrar? Kalıcı öğrenme nasıl sağlanır? Bazı kişiler neden daha kolay öğrenir? Tüm bu soruların yanıtı, başarılı bir okul hayatının anahtarı olduğu gibi aynı zamanda mutlu bir yaşantının da kaynağı olabilir.

 

TED Bodrum Koleji’nde bugün, “doğru öğrenme” ile başarının nasıl yakalanabileceğine dair önemli bilgiler edindik. Yirmi yılı aşkın süredir, ülkemizin saygın üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalışan, yazar ve Nörolog Dr. Bülent Madi öğrencilerimize öğrenme süreci ile ilgili çok değerli ipuçları verdi.

 

Dr. Madi, seminerde öğretmen ve öğrencilerimize, öğrenmenin yaşayan bir süreç olduğunu, kaygının öğrenmenin en büyük düşmanı olduğunu, bizlerin yaşadığımız ortam sayesinde, doğanın sağladığı olanaklarla, tüm duyularımızı kullanma anlamında ne kadar ayrıcalıklı bir konuma sahip olduğumuzu anlattı. “Eğer matematikten hoşlanmıyorsanız ormana çıkın ve ağaçları sayın. Spor yapın. Açık havada yürüyün. Beyin hücrelerinizi harekete geçirmek için güzel müzikler dinleyin, arkadaş edinin, bol bol gülün, yaşamdan zevk alın. O zaman herşeyin daha kolay olduğunu göreceksiniz. İyi öğrenirseniz, bir beyin hücresi diğer binlerce hücreyle bağlantı kurar. Böylece beyinsel aktiviteniz artar. Bu yolla dünyayı anlamak kolaylaşır. Ancak tersi durumda, beyin hücresi öldüğünde bir daha geri gelmez” şeklinde konuşan Dr. Madi, öğrenmede kalıcılıkta hedef belirlemenin ve sık sık yapılan tekrarların önemine de değindi.

 

Akıcı ve renkli anlatımıyla büyük ilgi gören, öğrencilerimizin aktif katılımıyla canlanan söyleşide, Dr. Bülent Madi, sözlerini “Sizler aktif, özgüveni yüksek, güleryüzlü çocuklarsınız. Bu ruhunuzu kaybetmeyin. Unutmayın, iyi niyetli insanların başarıya ulaşması daima daha kolay olur. Olumsuzluklardan uzak durun” şeklinde tamamladı. 

Bodrum Satranç Şampiyonları Okulumuzdan

Bodrum Satranç İlçe Temsilciliği tarafından düzenlenen Bodrum Yaş Gurupları Satranç Turnuvası’nda Yıldızlar kategorisinde öğrencimiz Başak ACAR 14 yaş kızlarda birinci, Barış ACAR 14 yaş genelde ikinci, 8 yaş kızlar kategorisinde Lara ÖZCAN Bodrum birincisi ve 10 yaş kategorisinde Ogün Emre ÖZCAN Bodrum üçüncüsü oldu.

 

Öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.