Site İçi Arama
TR EN
KURUMSAL
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
KAYIT BİLGİLERİ
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
Bodrum’dan Kos’a Uzanan Zeytin Dalı TED Bodrum Koleji I. Uluslararası Zeytin Festivali
07 Aralık 2017 Tarihinde Eklendi.
Facebook'ta Paylaş
Tweet'le
Paylaş
E-Posta Gönderin

Bodrum’dan Kos’a Uzanan Zeytin Dalı TED Bodrum Koleji I. Uluslararası Zeytin Festivali

Tarih boyunca Ege uygarlıklarının sembolü, barışın, umudun, bolluğun, sevginin temsilcisi zeytin, Ege'nin iki eşsiz adasını Bodrum ve Kos’u TED Bodrum Koleji 1. Uluslararası Zeytin Festivali'nde bir araya getirecek.

TED Bodrum Koleji ev sahipliğinde ve organizatörlüğünde, Zeytin Dostu Derneğinin katkılarıyla 8-10 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan TED Bodrum Koleji 1. Uluslararası Zeytin Festivali' Bodrum’da alanında yapılmış ilk festival olacak.

Kültürlerarası iletişimi arttırmak, yerel değerleri tanıtmak, gelecek nesillere birlik beraberlik duygusu aşılamak hedefiyle gerçekleştirilecek olan festival uluslararası alanda bir dostluk köprüsü kuracak.

Festival kapsamında Yunanistan’ın Kos adasından gelecek lise öğrencileri ile lise öğrencilerimiz birlikte zeytin hasadı yapacak, sanat atölyeleri gerçekleştirecek, dostluk fidanı dikecek, kültürel yerel değerlerini tanıtacak.

Festival, ayrıca Türk ve Yunanistan kültürünün çok özel örneklerinden birine de ev sahipliği yapacak. Türk ve Yunan öğrenciler ortak mirasa sahip kültürlerinin ortak yönü olan zeytin hasadını dans ve müzik aracılığı ile yeniden canlandıracak; Türk ve Yunan kültürü bu dansta birleşecek, öğrenciler izleyenlere görsel bir şölen sunacak.

Organizasyon komitesinin yaptığı toplantıda festivalle ilgili konuşan yetkililer;   Dört mevsim gelir geçer ama zeytin ağacının gri, yeşil, gümüş yaprakları dallarında dökülmeden durur. Zeytin, Akdeniz’i, Ege’yi, güneyi sever. Kendine özgü hafif kokulu, küçük, narin, sarı ve beyaz çiçekleriyle karşılar baharı. Yaz aylarında çiçekleri meyveye durur. Sonra yaz geçerken meyveleri irileşir, olgunlaşır. Hasat zamanı, sonbahardır. Zeytin ağacının çok çok uzun ve verimli bir ömrü vardır, şifa kaynağıdır. Biz de yeni nesilleri gelecekte sağlıklı, mutlu ve barış içinde görmek dileği ile bu yıl birincisini gerçekleştireceğimiz ancak geleneksel olmasını temenni ettiğimiz her iki kültürü bir noktada buluşturan bu festivali gerçekleştirelim istedik. Bugün Birleşmiş Milletler bayrağı tüm dünyayı bir sembol olarak kucaklayan zeytin dallarının bir tacına sahiptir; evrensel barış. Biz de bu tacı festivalimiz aracılığı ile yeni nesillerin başına takacağız. Festivalde komşu ada öğrencilerimizi ağırlamaktan mutluluk duyacağız.” açıklamasında bulundu.

 

TED BODRUM KOLEJİ 1. ULUSLARARASI ZEYTİN FESTİVALİ PROGRAMI

 

8 ARALIK CUMA

15.30

KOS’TAN GELEN ÖĞRENCİLERİ KARŞILAMA / BODRUM LİMANI

 

16.00 – 17.30

MİSAFİR ÖĞRENCİLERİ AĞIRLAMA / TED BODRUM KOLEJİ

 

9 ARALIK CUMARTESİ

10.00 – 12.00

Zeytin Dostu Derneği Muğla İl Temsilcisi Feridun Kaykı ile Zeytin Sunumu - Zeytin Hasadı / TED BODRUM KOLEJİ

Zeytin Dostu Derneği Tadım Panelisti Nurdan Nimet Kaykı ile Zeytin, Zeytinyağı Tadımı / TED BODRUM KOLEJİ

Zeytin Dostu Derneği ile Zeytin Fidanı Dikimi / TED BODRUM KOLEJİ

TED BODRUM KOLEJİ Halk Dansları Gösterisi / TED BODRUM KOLEJİ KONFERANS SALONU

YUNANİSTAN HALK DANSLARI GÖSTERİSİ / TED BODRUM KOLEJİ KONFERANS SALONU

 

12.00 – 13.00 YEMEK

 

13.00 – 14.00

ATÖLYE ÇALIŞMALARI (Zeytinyağlı Sabun ve Zeytinyağlı Yemekler) / TED BODRUM KOLEJİ MUTFAK ATÖLYESİ – SERAMİK ATÖLYESİ

 

14.00 – 15.30

ZEYTİN ÇEKİRDEKLERİ İLE SANATSAL ÇALIŞMA / TED BODRUM KOLEJİ C BLOK

 

15.30 – 18.00

BODRUM GEZİSİ

 

18.00 – 19.30

DOSTLUK YEMEĞİ / TED BODRUM KOLEJİ

 

10 ARALIK PAZAR

08.30 – 09.00

MİSAFİR ÖĞRENCİLERİ UĞURLAMA / BODRUM LİMANI

“Doğanın Güzellik Ölçütü Altın Oran”

Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öner Çakar “Doğanın Güzellik Ölçütü Altın Oran” isimli konuşmasını yapmak üzere lise öğrencilerimizle okulumuzun konferans salonunda bir araya geldi. Prof. Dr. Çakar konuşmasında, Altın Oran’ın matematiksel anlamını açıkladıktan sonra, doğada ve insan vücudundaki izlerini, güzel sanatlarda ve mimari yapılardaki önemini belirtti. Altın Oran’ın hemen hemen tüm canlılarda çeşitli şekillerde ortaya çıktığını anlatan Prof. Dr. Çakar, konuşmasının sonunda öğrencilerimizle sohbet etti.

Öğrencimiz Yelkende Yılın En Başarılı Sporcusu

Avrupa Yelken Şampiyonu öğrencimiz Yiğit Yalçın Çıtak, İstanbul Olimpiyat Evi’nde gerçekleştirilen ‘Yıl Sonu Yelken Ödül Töreni’nde;

2017 Yılı Laser 4.7 Rank Genel 1’incisi, 
2017 Yılı Laser 4.7 Avrupa Şampiyonluğu ve Dünya 10’uncusu, 
2016 Yılı Laser 4.7 Rank Genel 3’üncüsü, 
2016 Yılı Laser 4.7 Avrupa Şampiyonası 5’inciliği 
2016 U16 Avrupa Şampiyonluğu ve 
2016 Europacup Genel 4’üncülüğü ödüllerinin sahibi oldu. 
Öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

TED Bodrum Koleji Yılın Mimari Şaheserlerinden…

TED Bodrum Koleji yılın mimari şaheserlerinden…

 

Arkitera Mimarlık Merkezi’nin, Türkiye’deki mimarlık üretimini belgelemek amacıyla bu yıl altıncısını gerçekleştirdiği ARKİV Seçkileri’nin sonuçları belli oldu.

TED Bodrum Koleji yılın mimari şaheserleri arasında yer aldı.

 

Amacı, Türkiye’de 2012 yılı içinde üretilen mimarlığı kayıt altına alıp, bir kaynak oluşturmak olan ARKİV Seçkileri projesi, Türkiye’nin en kapsamlı mimarlık başvuru kaynağı olan ARKİV üzerinden yürütüldü. Mimarlara yapılan çağrılar, projelerin toplanması, düzenlenmesi ve değerlendirilmesiyle birlikte yoğun bir çalışmanın ürünü olan belirleme süreci 13 Şubat 2012 tarihinde yapılan seçici kurul değerlendirmesiyle tamamlandı.

 

Değerlendirmeyi, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’ni temsilen Çağla Akyürek Elmas, Türk Serbest Mimarlar Derneği’ni temsilen Ekin Çoban Turhan, İzmir Serbest Mimarlar Derneği’ni temsilen Tufan Arkayın, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi İpek Yada Akpınar ve Arkitera Mimarlık Merkezi’nden Ömer Yılmaz’ın oluşturduğu seçici kurul gerçekleştirdi.

 

Seçici kurul projelerin mekansal kalitesini inceleyerek, yeni bir arayış içinde olup olmadıklarına ve kendi içindeki tutarlılıklarına dikkat etti. Yapının fonksiyonel durumu, bulunduğu yer ile uyumu, malzeme kullanımı ve geçirdiği sürecin okunabilirliği paralelinde her bir proje ayrı ayrı değerlendirildi.

 

Arkiv Seçkileri 2012′de yer alan bu projeler, 10-11 Nisan 2013′te gerçekleştirilecek olan ArkiPARC 2013 kapsamında sergilenecek.

Çeviri Atölyesi’yle Kitapların Dünyasına Farklı Bir Bakış

Dünya Çocuk Kitapları Haftası kapsamında gerçekleştirdiğimiz etkinlikte, kitap çevirmeni Murat Batmankaya ile 8. sınıf ve lise hazırlık sınıfı öğrencilerimiz çeviri dünyasında etkileşimli ve eğlenceli bir yolculuğa çıktılar.

 

Batmankaya’nın “Çeviri Atölyesi” başlıklı söyleşisi, çokça duymaya alışık olmadığımız sorular, düşünceler ve bu düşünceleri sunuş tarzıyla ilgi çekti. Genellikle soru cevap şeklinde ilerleyen söyleşide öğrencilerimiz beyin fırtınası gerçekleştirdiler.

 

Batmankaya özellikle öğrencilerimizi çeviri etkinliği ve süreci ile ilgili bilgilendirdi. Düşünce üretme ve düşündüğünü ifade etme anlamında kıymet biçilmez bir fırsata dönüşen söyleşi öğrencilerimiz için oldukça eğlenceli ve verimli geçti.