Site İçi Arama
TR EN
KURUMSAL
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
KAYIT BİLGİLERİ
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
Bodrum’dan Kos’a Uzanan Zeytin Dalı TED Bodrum Koleji I. Uluslararası Zeytin Festivali
07 Aralık 2017 Tarihinde Eklendi.
Facebook'ta Paylaş
Tweet'le
Paylaş
E-Posta Gönderin

Bodrum’dan Kos’a Uzanan Zeytin Dalı TED Bodrum Koleji I. Uluslararası Zeytin Festivali

Tarih boyunca Ege uygarlıklarının sembolü, barışın, umudun, bolluğun, sevginin temsilcisi zeytin, Ege'nin iki eşsiz adasını Bodrum ve Kos’u TED Bodrum Koleji 1. Uluslararası Zeytin Festivali'nde bir araya getirecek.

TED Bodrum Koleji ev sahipliğinde ve organizatörlüğünde, Zeytin Dostu Derneğinin katkılarıyla 8-10 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan TED Bodrum Koleji 1. Uluslararası Zeytin Festivali' Bodrum’da alanında yapılmış ilk festival olacak.

Kültürlerarası iletişimi arttırmak, yerel değerleri tanıtmak, gelecek nesillere birlik beraberlik duygusu aşılamak hedefiyle gerçekleştirilecek olan festival uluslararası alanda bir dostluk köprüsü kuracak.

Festival kapsamında Yunanistan’ın Kos adasından gelecek lise öğrencileri ile lise öğrencilerimiz birlikte zeytin hasadı yapacak, sanat atölyeleri gerçekleştirecek, dostluk fidanı dikecek, kültürel yerel değerlerini tanıtacak.

Festival, ayrıca Türk ve Yunanistan kültürünün çok özel örneklerinden birine de ev sahipliği yapacak. Türk ve Yunan öğrenciler ortak mirasa sahip kültürlerinin ortak yönü olan zeytin hasadını dans ve müzik aracılığı ile yeniden canlandıracak; Türk ve Yunan kültürü bu dansta birleşecek, öğrenciler izleyenlere görsel bir şölen sunacak.

Organizasyon komitesinin yaptığı toplantıda festivalle ilgili konuşan yetkililer;   Dört mevsim gelir geçer ama zeytin ağacının gri, yeşil, gümüş yaprakları dallarında dökülmeden durur. Zeytin, Akdeniz’i, Ege’yi, güneyi sever. Kendine özgü hafif kokulu, küçük, narin, sarı ve beyaz çiçekleriyle karşılar baharı. Yaz aylarında çiçekleri meyveye durur. Sonra yaz geçerken meyveleri irileşir, olgunlaşır. Hasat zamanı, sonbahardır. Zeytin ağacının çok çok uzun ve verimli bir ömrü vardır, şifa kaynağıdır. Biz de yeni nesilleri gelecekte sağlıklı, mutlu ve barış içinde görmek dileği ile bu yıl birincisini gerçekleştireceğimiz ancak geleneksel olmasını temenni ettiğimiz her iki kültürü bir noktada buluşturan bu festivali gerçekleştirelim istedik. Bugün Birleşmiş Milletler bayrağı tüm dünyayı bir sembol olarak kucaklayan zeytin dallarının bir tacına sahiptir; evrensel barış. Biz de bu tacı festivalimiz aracılığı ile yeni nesillerin başına takacağız. Festivalde komşu ada öğrencilerimizi ağırlamaktan mutluluk duyacağız.” açıklamasında bulundu.

 

TED BODRUM KOLEJİ 1. ULUSLARARASI ZEYTİN FESTİVALİ PROGRAMI

 

8 ARALIK CUMA

15.30

KOS’TAN GELEN ÖĞRENCİLERİ KARŞILAMA / BODRUM LİMANI

 

16.00 – 17.30

MİSAFİR ÖĞRENCİLERİ AĞIRLAMA / TED BODRUM KOLEJİ

 

9 ARALIK CUMARTESİ

10.00 – 12.00

Zeytin Dostu Derneği Muğla İl Temsilcisi Feridun Kaykı ile Zeytin Sunumu - Zeytin Hasadı / TED BODRUM KOLEJİ

Zeytin Dostu Derneği Tadım Panelisti Nurdan Nimet Kaykı ile Zeytin, Zeytinyağı Tadımı / TED BODRUM KOLEJİ

Zeytin Dostu Derneği ile Zeytin Fidanı Dikimi / TED BODRUM KOLEJİ

TED BODRUM KOLEJİ Halk Dansları Gösterisi / TED BODRUM KOLEJİ KONFERANS SALONU

YUNANİSTAN HALK DANSLARI GÖSTERİSİ / TED BODRUM KOLEJİ KONFERANS SALONU

 

12.00 – 13.00 YEMEK

 

13.00 – 14.00

ATÖLYE ÇALIŞMALARI (Zeytinyağlı Sabun ve Zeytinyağlı Yemekler) / TED BODRUM KOLEJİ MUTFAK ATÖLYESİ – SERAMİK ATÖLYESİ

 

14.00 – 15.30

ZEYTİN ÇEKİRDEKLERİ İLE SANATSAL ÇALIŞMA / TED BODRUM KOLEJİ C BLOK

 

15.30 – 18.00

BODRUM GEZİSİ

 

18.00 – 19.30

DOSTLUK YEMEĞİ / TED BODRUM KOLEJİ

 

10 ARALIK PAZAR

08.30 – 09.00

MİSAFİR ÖĞRENCİLERİ UĞURLAMA / BODRUM LİMANI

Kasım ayının kitap kurtları belli oldu!

Kitap okumanın önemini vurgulamak, öğrencilerimizi okumaya teşvik etmek için; geleneksel olarak her ayın “Kitap Kurdu”nu seçiyoruz.

 

Bu ay, TED Bodrum Koleji Kütüphanesi’nden en çok kitap alıp okuyarak “Kitap Kurdu” olan öğrencilerimiz belli oldu.

 

Kasım ayının kitap kurtları; 2-B sınıfından Ela Özgürol, 2-C sınıfından Mehmet Hazan Erdoğan ve Ortaokul öğrencilerimiz 5-B sınıfından Aylin Tepe ile Berfin Erdoğan. Öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.

                    

Unutmayalım; aslında her çocuk bir kitap kurdudur. Sadece bazıları henüz kendileri için doğru kitapları bulamamıştır. Bu yüzden; öğrencilerimizin kütüphaneye gitme alışkanlığı edinmelerini destekliyoruz.

Yarının Liderleri

Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Mercan 8 ve 9. sınıf öğrencilerimizle buluştu. Öğrencilerimizle bir araya gelen Mercan, "Yarının Liderleri" konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Okulumuza gelerek öğrencilerimizle gerçekleştirdiği keyifli söyleşi için Sayın Aslı Mercan’a teşekkür ediyoruz.

 
“Hazine Avı Oyunu SHAKESPEARE”

Okulumuz 7. sınıf öğrencileri İngilizce derslerinde dünyanın en büyük ve en seçkin drama yazarı olarak kabul edilen İngiliz şair yazar WILLIAM SHAKESPEARE’in “Love in Shakespeare 5 Stories: The Taming of the Shrew, Othello The Moor, The Tragedy of Romeo and Juliet, Cleopatra and Anthony, Twelfth Night”  kitabını farklı bir etkinlikle işlediler.

 

Öğretmenleri Manjit Breyal rehberliğinde, her bir hikaye için farklı bir etkinlik gerçekleştiren öğrencilerimiz, hikayelerde yer alan kahramanları kritik ederek karakterlerine uygun bir ana, beş alt karakter oyunu oluşturdular.

 

Oluşturdukları ana oyun olan “Hazine Avı SHAKESPEARE” oyunu için öğrencilerimiz birer takım kaptanı ile iki gruba ayrıldılar. Her grup ellerindeki ipuçlarıyla okulun çeşitli yerlerine saklanmış bayrakları bulmak için birbirleriyle yarıştı. En çok bayrağı toplayan grup kazanan oldu.

 

Öğrencilerimiz Muğla Artistik Cimnastik İl Şampiyonu

Muğla Artistik Cimnastik İl Şampiyonasında öğrencilerimiz takımda ve bireyselde Muğla birincisi olarak okulumuzu başarıyla temsil etmişlerdir. Öğrencilerimizi ve öğretmenimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Minik A Kızlar Takımımız Muğla 1.'si Duru Başak ÇAKMAK, Ada ERTAN, Zeynep YÜKSEL, Lara Louse WELLINGTON, Leyla ÖZYILMAZEL, Aleyna GAZEN, Ela ERKAN, Lena Cankız TAĞLUK, Eda MERTER, Eylül TAŞGAN, Duru SUBAY

Minik B Kızlar Takımımız Muğla 1.'si Nehir ÖZMAN, Lara BİLGİÇ, Armina BİÇER, Irmak ÖZMAN

Minik A Erkek Cimnastik Takımımız Muğla 2.'si Efe ARBAK, Seçkin YAŞAR, Ege YILDIRIM

Ferdi – Muğla 1.'si Nehir ÖZMAN,

Ferdi - Muğla 2.'si Lara BİLGİÇ

Minik Erkek A Cimnastik Takımımızdan

Ferdi - Muğla 1.'si Mithat Noyan ÖZDOĞAN

Ferdi - Muğla 1.'si Ada ERTAN

Ferdi - Muğla 3.'sü Seçkin YAŞAR,

Ferdi - Muğla 4.'sü Ege YILDIRIM