Site İçi Arama
TR EN
KURUMSAL
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
KAYIT BİLGİLERİ
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
Eyvah Ooooobleckk!!
22 Mayıs 2017 Tarihinde Eklendi.
Facebook'ta Paylaş
Tweet'le
Paylaş
E-Posta Gönderin

Eyvah Ooooobleckk!!

2. sınıf öğrencilerimiz, Non-Newtonian Fluid deneyi ile Oobleck’i keşfettiler. Maddenin katı, sıvı gaz hallerini öğrenen öğrencilerimiz daha sonra mühendis oldular ve Oobleck gezegenini istila eden uzaylılardan tüm canlıları kurtarmak için birer uzay gemisi tasarladılar. Son bölümde ise, öğrendikleri metotları kullanarak kendi sonuçlarını sundular. Böylece analitik düşünme becerilerini geliştirdiler, oyun oynayarak, konuşarak, anlatarak bilimi keşfetmenin keyfine vardılar. 

“Ayda Bir Kitap Konuşuyoruz”

TED Bodrum Koleji eğitim ve idari kadrosu olarak bizler Kütüphane Öğretmenimiz Sevil Sarp’ın moderatörlüğünde ayda bir sanatın birleştiren gücü ile buluşup okuduğumuz kitabın bizde kalan tadını paylaşıyoruz.

 

İlk olarak da Halikarnas Balıkçısı’nın “Mavi Sürgün” isimli kitabı üzerine konuştuk.

 

Batı Anadolu ve Akdeniz medeniyetlerinin ülkemizde ve dünyada tanınması için çok çalışan Halikarnas Balıkçısı, bu konular üzerine kitap yazar, çeviri yapar ve turistlere rehberlik eder.

 

Ege’nin muhteşem doğasının felsefe ve bilim dünyasına kattığı etkileri bizlere hatırlatır.

 

·        Dünyada tarihin ve felsefenin başlangıcı olarak yaratılan Yunan algısına karşılık, Batı Anadolu’nun neden önemli olduğunu,

 

·        Batı Anadolu düşünsel dünyasının, demokrasi ve materyalizm kavramını, felsefe literatürüne katmasındaki önemini,

 

·        Düşünürlerimizin birer doğa bilimci olduğunu, günümüz fizikçilerinin ataları olduğunu,

 

·        Bodrum’lu Herodot’un tıpkı bu toprakların düşünürleri gibi, o güne kadar hiçbir tarihçinin yapmadığı nedenselliği bakış açısına dahil ettiğini özellikle vurgular.

 

1925 yılında, İstanbul’dan Bodrum’a sürgün edilişini anlattığı bu otobiyografik romanında Balıkçı, şu sözleriyle bize romanındaki duygu ve heyecan yüklü anlatımı hakkında ipucu verir.

 

Ey okuyucum, geçtiğim yerleri böyle anlatışımı aşırı bulma! Eğer sana aklı başında adamım diye söyledilerse, yalandır. Bu yetmiş yaşımda bile aşığım ben. Eğer böyle bir işi ciddiliğe, aklı başındalığa uygun bulmuyorsan, sana ciddilik ve aklı başındalık taslayan ben değilim, değil mi ya? Bilmezsen ben sana söyleyeyim: Aşık biraz aşırı olur duygularında. Eh, itidalle yalan söyle, itidalle doğru söyle, itidalle inan, itidalle sev. Allah belasını versin şu itidalin! İçimden nasıl esiyorsa öyle anlatıyorum. Şu kalıba, bu kalıba göre anlatacak değilim ya !...

Bırak sana istediğim gibi anlatayım!

 

Gezici Kitabevi Pafin, Okulumuzdaydı

“Her çocuk okumalıdır” şiarıyla yola çıkan Türkiye’nin ilk gezici kitabevi  Deniz Papağanı Pafin, 10.yılında Ege turu kapsamında okulumuzu da ziyaret etti.

Çocuk kitaplarını bilen ve yaş grubuna göre öğrencilerimize rehberlik eden uzman kadrosuyla Pafin Kitabevi, okul bahçemize park ettiği sevimli, rengarenk, bir kitap dolusu otobüsüyle iki gün boyunca kitapsever çocuklarımızın ilgi odağı haline geldi.

Öğrencilerimiz günlük plan çerçevesinde yaptıkları sınıf ziyaretleriyle, ilgilerini çeken kitapları seçip, iyi kitapla buluşmanın keyfine vardı.

Benim Renklerim, Benim Hayallerim

4. sınıf öğrencilerimiz Ayşe Zeynep Ayanoğlu "Benim Renklerim" ve Damla Şen "Benim Hayallerim" isimleri verdikleri sergilerini arkadaşlarıyla birlikte açmanın heyecanını yaşadılar. Birbirinden güzel çalışmaların yer aldığı sergide kendi renkli dünyalarını yansıtan öğrencilerimizi tebrik ediyor, sanat yolculuklarında başarılarının devamını diliyoruz.

Geleceğin Yazarları Kitap Kapağı Tasarladı

Okulumuz 2. sınıf öğrencilerimiz okudukları Sara Şahinkanat’ın “Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kızdan” adlı kitabının kapak tasarımını yeniden yorumlayarak sergilediler.

 

Dünya Çocuk Kitapları Haftası kapsamında, öğrencilerimiz yaptıkları bu etkinlik ile hem hayal güçlerini kullandılar hem de kitap kapakları resimlerinin dijital ortama aktarılmasını ve grafik tasarım sürecini gözlemlemiş oldular.

 

Öğrencilerimiz kitabın yazarı Şahinkanat’la 6 Kasım Cuma günü okulumuzda bir araya gelerek tasarladıkları kitap kapaklarını yazarımızla paylaşma fırsatı bulacaklar.