Site İçi Arama
TR EN
KURUMSAL
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
KAYIT BİLGİLERİ
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
Gelenek Bozulmadı; Öğrencimiz Türkiye Şampiyonu!
09 Şubat 2018 Tarihinde Eklendi.
Facebook'ta Paylaş
Tweet'le
Paylaş
E-Posta Gönderin

Gelenek Bozulmadı; Öğrencimiz Türkiye Şampiyonu!

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından Fethiye'de düzenlenen Yelken Kış Kupası Yarışlarında öğrencimiz Yiğit Yalçın Çıtak lazer 4.7 sınıfında Türkiye Şampiyonu oldu. Öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Yeşil Bayrağımızı Aldık !

Eko-Okullar Programı ilköğretim okullarında çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar. Program, çevre için yapılan bütünsel bir okul faaliyetini kapsar ve uygulandığı okullardaki başarısı, okul müdürü başta olmak üzere okul idaresinin ve öğretmenlerinin ilgisine bağlıdır. Eko-Okullar programındaki en önemli ve bütünleştirici etken ise öğrenci katılımıdır. Komitenin yerel halkı ve yöneticileri bilinçlendirme çabaları ise öğrencilerde diyalog kurabilme becerilerini geliştirmeyi ve iyi bir yurttaşlık eğitimini sağlar.

 

Seçtikleri konu üzerinde çalışarak yeterli bilinç düzeyine erişen okullar bir ödül niteliğinde olan YEŞİL BAYRAK sahibi olurlar. Yeşil bayrak uluslararası düzeyde tanınan ve saygınlığı olan, çevreye duyarlı okulu simgeleyen bir eko-etikettir.

 

2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında eko okullar programına başvuru yapan okulumuzda, iki senedir  ‘’KATI ATIKLAR VE GERİ DÖNÜŞÜM’’ konulu çalışmalar koordinatör öğretmenlerimiz İcla SAYITA VE Özge GÖNLÜBEYAZ rehberliğinde yürütülmektedir. Okulumuz öğrencilerinden oluşan Eko-Tim ekibi tüm çalışmaların bizzat içinde yer alarak okulumuzda ‘’Atık azaltma ve Geri Dönüştürme’’nin önemini vurgulamaya çalışmaktadır. Anaokulundan Ortaokula tüm ders öğretmenleri işledikleri müfredat programları doğrultusunda konuya yönelik etkinlikler tasarlamakta ve öğrenciler de bu etkinliklerin içinde yer almaktadırlar.

 

Tüm bu etkinlikler doğrultusunda okulumuz Muğla bölge denetim sorumluları tarafından denetlenmiş ve iki sene boyunca TED Bodrum Koleji ailesi olarak gerçekleştirmiş olduğumuz  ‘’Katı atıklar ve Geri Dönüşüm’’ konulu etkinliklerimiz doğrultusunda kazandığımız çevre bilinci yeşil bayrak ile ödüllendirilmiştir.  Yeşil bayrağımızı İstanbul’da gerçekleştirilen bir seramoni ile Eko okullar ortaokul koordinatör öğretmenimiz Özge GÖNLÜBEYAZ okulumuz adına teslim almıştır.

 

Emeklerimizin karşılığını almak Dünya’nın en güzel mutluluklarından biri…  Çevre etkinlikleri ile dolu güzel günler eşliğinde yeşil bayrağımıza sahip çıkmak dileği ile…

Eğitimin ritmi

Cumartesi günü, okulumuzda sınıfları, öğrencilerimiz yerine öğretmenler doldurdu. TED Bodrum Koleji’nden ve çevre okullardan öğretmenler, okulumuzca düzenlenen, Orff-Schulwerk Uygulamaları başlıklı bir eğitime katıldılar.

 

Orff-Schulwerk, herkesin içinde zaten varolan yaratıcı güçlerin açığa çıkartılmasına ortam sağlayan, temelinde ritm, hareket ve konuşma olan, insanların içlerinden geldiği gibi müzik yapıp dans etmesine olanak sağlayan eğitim anlayışıdır.

 

Geliştirilmesi için yıllar içinde çeşitli ülkelerde birçok uzmanın yaptığı çalışmalarda, Orff eğitiminin özellikle erken eğitimde, ayrıca yalnızca erken eğitimde değil, gençlerin ve yetişkinlerin eğitim sürecinde de kullanılabileceği ortaya çıkmıştır. Orff-Schulwerk'in sosyal pedagojide ve terapide kullanımı özellikle önem kazanmıştır.

 

Bu yaklaşımdan hareketle, Eğitmen Filiz Yaşar ile öğretmenler, çeşitli çalışmalar yaparak müzik penceresinden farklı bir bakış yakaladılar. Bireysel varoluşu ve grupla hareket edebilme becerisini aynı anda deneyimlemeye çalışıp; duygusal ve zihinsel süreci yaşarken bu süreci eğitimde kullanma yöntemlerini incelediler.

 

Gün sonunda sertifikalarını alan öğretmenler, eğitimi yorucu ancak çok keyifli ve faydalı bulduklarını belirttiler. 

TED Bodrum Koleji’nde Deprem Tatbikatı

Okulumuzda, Afet Haftası’nda gerçekleştirilen eğitim ve seminerlerin ardından, afet bilincini artırmak amaçlı bu sabah bir Deprem Tatbikatı gerçekleştirildi.

 

Afet anında, okul binasının, dersliklerin planlı bir şekilde boşaltılması ve önceden belirlenen güvenli alanda toplanılması hedeflenen tatbikat sırasında, tüm öğrenci ve çalışanlar 2 dakika 35 saniyede toplanma alanına izdiham oluşmadan ulaşmayı başardılar.

 

Okul Müdürümüz Fırat Asyalı, toplanma alanında yaptığı konuşmada zaman zaman tatbikatların tekrarlanacağını belirterek koordineli çalışmaları ve soğukkanlılıkları için öğrencilerimizi tebrik etti. 

Öğrencilerimiz Teniste Muğla 2.'si Oldu

Muğla’da 18 – 19 Mart tarihleri arasında düzenlenen Küçük Kızlar Kategorisi Tenis İl Birinciliği müsabakalarında Küçük Kız Tenis Takımımız Muğla 2.’si, Küçük Erkek Tenis Takımımız Muğla 5.’si olmuştur. Öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.