Site İçi Arama
TR EN
KURUMSAL
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
KAYIT BİLGİLERİ
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
Küçük Aşçılardan Leziz Kurabiyeler
29 Aralık 2016 Tarihinde Eklendi.
Facebook'ta Paylaş
Tweet'le
Paylaş
E-Posta Gönderin

Küçük Aşçılardan Leziz Kurabiyeler

Mutfak atölyesinde kurabiye yapıyoruz. İngilizce öğretmenlerimizin eşliğinde yaptığımız bu etkinlikte küçük eller var gücüyle çalışıyor.

“Ayda Bir Kitap Konuşuyoruz”

TED Bodrum Koleji eğitim ve idari kadrosu olarak bizler Kütüphane Öğretmenimiz Sevil Sarp’ın moderatörlüğünde ayda bir sanatın birleştiren gücü ile buluşup okuduğumuz kitabın bizde kalan tadını paylaşıyoruz.

 

İlk olarak da Halikarnas Balıkçısı’nın “Mavi Sürgün” isimli kitabı üzerine konuştuk.

 

Batı Anadolu ve Akdeniz medeniyetlerinin ülkemizde ve dünyada tanınması için çok çalışan Halikarnas Balıkçısı, bu konular üzerine kitap yazar, çeviri yapar ve turistlere rehberlik eder.

 

Ege’nin muhteşem doğasının felsefe ve bilim dünyasına kattığı etkileri bizlere hatırlatır.

 

·        Dünyada tarihin ve felsefenin başlangıcı olarak yaratılan Yunan algısına karşılık, Batı Anadolu’nun neden önemli olduğunu,

 

·        Batı Anadolu düşünsel dünyasının, demokrasi ve materyalizm kavramını, felsefe literatürüne katmasındaki önemini,

 

·        Düşünürlerimizin birer doğa bilimci olduğunu, günümüz fizikçilerinin ataları olduğunu,

 

·        Bodrum’lu Herodot’un tıpkı bu toprakların düşünürleri gibi, o güne kadar hiçbir tarihçinin yapmadığı nedenselliği bakış açısına dahil ettiğini özellikle vurgular.

 

1925 yılında, İstanbul’dan Bodrum’a sürgün edilişini anlattığı bu otobiyografik romanında Balıkçı, şu sözleriyle bize romanındaki duygu ve heyecan yüklü anlatımı hakkında ipucu verir.

 

Ey okuyucum, geçtiğim yerleri böyle anlatışımı aşırı bulma! Eğer sana aklı başında adamım diye söyledilerse, yalandır. Bu yetmiş yaşımda bile aşığım ben. Eğer böyle bir işi ciddiliğe, aklı başındalığa uygun bulmuyorsan, sana ciddilik ve aklı başındalık taslayan ben değilim, değil mi ya? Bilmezsen ben sana söyleyeyim: Aşık biraz aşırı olur duygularında. Eh, itidalle yalan söyle, itidalle doğru söyle, itidalle inan, itidalle sev. Allah belasını versin şu itidalin! İçimden nasıl esiyorsa öyle anlatıyorum. Şu kalıba, bu kalıba göre anlatacak değilim ya !...

Bırak sana istediğim gibi anlatayım!

 

“Güçlü insan, kendini kontrol edebilen ve isteklerini erteleyebilen insandır!”

TED Bodrum Koleji Psikolojik Danışma ve Rehberlik  (PDR) Bölümü uzmanlarımızdan Sibel Peşte, anasınıfı, ilkokul birinci ve ikinci  sınıf öğrencilerimizin velilerine “Kurallar ve Sınırlar” isimli bir seminer verdi.

 

Seminerde kural ve sınırların çocukların gelişimi için öneminden, aşırı hoşgörünün çocuğa zarar verebileceğinden bahsedildi. Çocuklarımızı güçlü bireyler ve güçlü karakterler olarak yetiştirmek için dürtülerini sınırlayabilmek ve baş etme becerilerini artırabilmek adına da  kuralların konması ve uygulanması gerektiği iletildi.

 

Kuralları koymaya engel olan anne-baba tutumları ve bu tutumları değiştirmek için gerekli olan etkili iletişim yöntemleri örnekler eşliğinde sunuldu. Özellikle pasif ve aktif dinleme, konuşmaya davet etme, “ben” dili yöntemlerinin kuralları uygulatmayı kolaylaştırabileceğine dikkat çekildi.

 

Ailelerin kendilerine özgü kuralları olabileceğini ama “karşısındakine saygı duymak, sabredebilmek” gibi insanlığın temel kurallarının her ailede aynı olması gerektiğinin altını çizen sayın Peşte, en etkili yöntemin ise “anne-babanın çocuklara davranışlarıyla örnek teşkil etmesi” olduğunu vurgulayarak konuşmasını bitirdi. 

Poetry Recital İle Şiirlerin Melodisine Yolculuk

Lise öğrencilerimiz Poetry Recital etkinliğinde İngilizce şiirler seslendirdi. İnsanoğlunun yaşamından, sevdalarından, hayallerinden ve umutlarından söz eden özenle seçilmiş dünya edebiyatı şiirleriyle ve bunlara eşlik eden melodilerle sunulan etkinlik izleyenler tarafından büyük beğeni topladı.

Öğrencimiz 'Kitap Sevgisi' Birincisi

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 54. Kütüphane Haftası Etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen “Kitap Sevgisi” konulu afiş yarışmasında öğrencimiz Elif Damla Akıl 1’inci oldu. Öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.