Site İçi Arama
TR EN
KURUMSAL
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
KAYIT BİLGİLERİ
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
Okulumuzun 6. Geleneksel Zeytin Hasadı Şenliği Başladı
09 Kasım 2017 Tarihinde Eklendi.
Facebook'ta Paylaş
Tweet'le
Paylaş
E-Posta Gönderin

Okulumuzun 6. Geleneksel Zeytin Hasadı Şenliği Başladı

6. Geleneksel Zeytin Hasadı Şenliğimiz doğayla iç içe olan okul kampüsümüz içerisinde yer alan on dönümlük alana yayılmış zeytinlik alanda öğrencilerimiz tarafından yapılan hasatla başladı.

Zeytin hasadımız sırasında Zeytin Dostu Derneği Bodrum Temsilcisi Feridun Kaykı ve Zeytinyağı Tadım Uzmanı Nurdan Nimet Kaykı öğrencilerimize rehberlik ederek zeytine ve zeytinyağına özgü ilginç ve özel bilgiler de paylaştı.

Öğrencilerimiz bundan sonraki süreçte kahvaltılık zeytin hazırlayarak Zeytin Tadım Festivali düzenleyecek ve kalan zeytinlerin zeytinyağı olana kadar olan tüm aşamaları yerinde görerek öğrenecekler.

Zeytin Hasadı Şenliği ile yaşadıkları yöreye özgü ömür boyu unutamayacakları bir deneyim kazanacak olan öğrencilerimiz, zeytin yerken ya da zeytinyağı tüketirken, bu ürünlerin sofralarına nasıl geldiğini kendi emekleri ile üreterek, yaşamın içinde tecrübe etmiş olacaklar.

Öğrencilerimiz bölgenin en önemli yerel değeri olan zeytini tarlada, zeytinyağı üretimini de yağhanelerde öğrenecekler.

Eylül Ayının Sanatçısı Picasso

Görsel Sanatlar Zümresi ve İngilizce Bölümü işbirliği ile her ay farklı bir sanatçı okul koridorlarımızı süsleyecek. Bu ayın sanatçısı Kübizm'in öncüsü Picasso oldu. Tüm seviyelerden öğrencilerimiz Görsel Sanatlar derslerinde Picasso’nun kendine has tarzı ile yapmış olduğu portrelerin reprodüksiyonlarını çalıştılar. 5. sınıf öğrencilerimiz ise İngilizce derslerinde Picasso hakkında konuştular ve resimleri üzerine yorum yaptılar.

TED Bodrum Koleji Ekim Ayı Kitap Kurtları ve Mücellitleri

Kitap okumanın önemi vurgulamak için okulumuzda her ay kütüphane kullanımını esas alarak kitap kurtları seçmeye devam ediyoruz. TED Bodrum Koleji kütüphanesinden Ekim Ayı içerisinde en çok kitap alıp okuyarak “kitap kurdu” olan öğrencilerimiz belli oldu.

 

Ekim ayının kitap kurtları olan; İlkokul öğrencimiz 2-C sınıfından Mehmet Hazan Erdoğan ve Ortaokul öğrencimiz 5-B sınıfından Aylin Tepe’yi tebrik ediyoruz. Kitap okuma alışkanlıklarını devam ettirmelerini diliyoruz. 

 

TED Bodrum Koleji öğrencilerinin kitaplara verdikleri önem kitap okumakla sınırlı kalmıyor. Okulumuzda gönüllü öğrenciler Can Balkan, Sarp Bora Aksungur, Ertuğrul Deniz Erseven’den oluşan mücellit (ciltçi) ekibi yıpranan kitapların onarımıyla ilgileniyorlar. Kitaplarına sahip çıkıyorlar, onları hiçbir zaman atmıyorlar. Çok fazla okunmaktan zarar gören kitapları tamir ediyorlar. TED Bodrum Koleji olarak öğrencilerimizin kitaplar karşısındaki duyarlılıklarını takdir ediyor, devamını diliyoruz. 

Konu teknoloji; öğrenciler de öğretmen olursa…

Çocuklar, çağımızın en güçlü kitle iletişim kaynaklarıyla, doğrudan etkileşim halinde. Üstelik teknoloji ile tanışma yaşı günden güne düşüyor. Bu durum, gelişimsel açıdan olumlu sonuçlar doğurabildiği gibi, diğer yandan bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

 

Bu doğrultuda, okulumuzda gerçekleştirilen  “Teknolojinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri” başlıklı  Sosyal Bilgiler Dersi Proje Ödevi, bunu öğrencilerimize en etkin şekilde nasıl aktarırız düşüncesinden yola çıkılarak tasarlandı. 7A sınıfı öğrencileri, 3-4-5-6 ve 7. sınıfların tümüne bu konuda bir bilgilendirme sundular.

 

Öğrencilerin kendi akranlarına ve alt sınıflardaki öğrencilere  yaptıkları bu çalışma, onların sorumluluk bilincini geliştirip motivasyonlarını artırdığı gibi, sunumları izleyen öğrencilerin oldukça dikkatle ve ilgiyle takip etmelerini sağladı. Öğrencilerimizin, kendi yaşlarına yakın olan ağabey ve ablalarından gelen bilgileri ve seçilen örnekleri daha çarpıcı bulunduğu gözlemlendi.

 

“Akran Çalışması” olarak nitelendireceğimiz bu projenin finalinde, öğrencilerimiz özellikle TV karşısında geçirdikleri zamanın yerine daha farklı aktiviteler gerçekleştirme doğrultusunda karar verdiler.

Öğrencimizden Frida Kahlo Portre Çalışması

1. sınıf öğrencimiz Ecem Üner, Görsel Sanatlar Öğretmenimiz Handan Cinoğlu rehberliğinde hazırladığı çalışmalarından oluşan resim sergisini okulumuz fuaye alanında açtı. Öğrencimizin çalışmaları arasında yer alan Frida Kahlo portresi en dikkat çekici çalışması oldu. Öğrencimizi tebrik ediyoruz.