Site İçi Arama
TR EN
KURUMSAL
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
KAYIT BİLGİLERİ
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
Okulumuzun 6. Geleneksel Zeytin Hasadı Şenliği Başladı
09 Kasım 2017 Tarihinde Eklendi.
Facebook'ta Paylaş
Tweet'le
Paylaş
E-Posta Gönderin

Okulumuzun 6. Geleneksel Zeytin Hasadı Şenliği Başladı

6. Geleneksel Zeytin Hasadı Şenliğimiz doğayla iç içe olan okul kampüsümüz içerisinde yer alan on dönümlük alana yayılmış zeytinlik alanda öğrencilerimiz tarafından yapılan hasatla başladı.

Zeytin hasadımız sırasında Zeytin Dostu Derneği Bodrum Temsilcisi Feridun Kaykı ve Zeytinyağı Tadım Uzmanı Nurdan Nimet Kaykı öğrencilerimize rehberlik ederek zeytine ve zeytinyağına özgü ilginç ve özel bilgiler de paylaştı.

Öğrencilerimiz bundan sonraki süreçte kahvaltılık zeytin hazırlayarak Zeytin Tadım Festivali düzenleyecek ve kalan zeytinlerin zeytinyağı olana kadar olan tüm aşamaları yerinde görerek öğrenecekler.

Zeytin Hasadı Şenliği ile yaşadıkları yöreye özgü ömür boyu unutamayacakları bir deneyim kazanacak olan öğrencilerimiz, zeytin yerken ya da zeytinyağı tüketirken, bu ürünlerin sofralarına nasıl geldiğini kendi emekleri ile üreterek, yaşamın içinde tecrübe etmiş olacaklar.

Öğrencilerimiz bölgenin en önemli yerel değeri olan zeytini tarlada, zeytinyağı üretimini de yağhanelerde öğrenecekler.

KONİÇİVA !!!

Bugün okulumuzda Japon Kültür Derneğini ağırladık. Çocuklarımız bir ülkeyi, ülke insanını ve o ülkeye has el sanatlarını bizzat o ülkenin insanlarından öğrenme fırsatı yakaladı.

 

Biz önceden geleceklerini bildiğimizden çocuklarımıza, misafirlerimizi karşılarken ve uğurlarken neler söylememiz gerektiğini hatırlattık…

 

KONİÇİVA – MERHABA, ARİGATO – TEŞEKKÜRLER, SAYANORA – GÜLEGÜLE gibi…

 

Misafirlerimiz okulumuza geldiklerinde çocuklarımız meraklı gözlerle onları inceledi. Özel aktiviteler için hazırlanan sınıflarımızda Japon kültür Derneğinden gelen dostlarımız Japon Kültürüne has öğeleri çocuklarımıza anlatmak ve anlatılanları uygulamak için sınıflarımızı hazırladılar.

 

Neler mi yaptık biz bugün? Kimokomi (Tafta ile yapılan el işi), Origami (Kağıt Katlama Sanatı), Kaplumbağa Nazarlık, Shodo (Hat Sanatı),Kart Postal, İkebana(Çiçek Sanatı), Yeşil Çay Seremonisi ve tabi ki Japon Kültürüne özgü leziz yemekleri tanıma fırsatımız oldu.

 

Çocuklarımız bu aktiviteleri büyük bir merak ve heyecan ile katılım sağladılar.

 

Sadece bu kadar da değil; günün ilerleyen saatlerinde Japon dövüş sanatlarından kısa bir mizansel izledik, davullar ile ritim gösterisi, müzik dinletisi ve müzik dinletisinde dostlarımızın bizler için hazırladığı Türkçe şarkıları dinlemek bizi şaşırttığı kadar mutluda etti.

 

Hepimiz çok eğlendik, eğlenirken de bir kültürü tanıma fırsatı yakaladık…

 

Okulumuza geldikleri, bize kendilerini yakından tanıma fırsatı verdikleri için Japon Kültür Derneğine teşekkürlerimizi iletiyoruz…

Denizi Yitiren Denizci

TED Kitapsever Kulübümüz bu hafta Japon Edebiyatının mihenk taşlarından ve en sıra dışı yazarlarından biri olan  Yukio Mişima’nın ‘Denizi Yitiren Denizci’ isimli romanı için buluştu. 

İllerarası Karate Turnuvası'ndaki Başarımız

31 Mayıs - 1 Haziran 2014 tarihleri arasında Antalya'da düzenlenen "Kemer İllerarası Karate Turnuvası"nda okulumuz öğrencisi Koray Kamiloğlu birinci olmuştur.

 

Öğrencimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.

8.Sınıflarımızla Hedef Belirleme Çalışması

8. sınıf öğrencilerimizle Psikolojik Danışmanımız Mehtap Burak bir araya gelerek ‘Hedef Belirleme’ çalışması gerçekleştirdi. Çalışmada ‘Hayal’, ‘hedef’, ‘amaç’ kavramları üzerinde durularak hedefin hedef olması için; belirgin, ulaşılabilir, planlı olması özellikleri öğrencilerimizin kendi yaşamlarından verdikleri örneklerle pekiştirildi.