Site İçi Arama
TR EN
KURUMSAL
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
KAYIT BİLGİLERİ
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
Okulumuzun 6. Geleneksel Zeytin Hasadı Şenliği Başladı
09 Kasım 2017 Tarihinde Eklendi.
Facebook'ta Paylaş
Tweet'le
Paylaş
E-Posta Gönderin

Okulumuzun 6. Geleneksel Zeytin Hasadı Şenliği Başladı

6. Geleneksel Zeytin Hasadı Şenliğimiz doğayla iç içe olan okul kampüsümüz içerisinde yer alan on dönümlük alana yayılmış zeytinlik alanda öğrencilerimiz tarafından yapılan hasatla başladı.

Zeytin hasadımız sırasında Zeytin Dostu Derneği Bodrum Temsilcisi Feridun Kaykı ve Zeytinyağı Tadım Uzmanı Nurdan Nimet Kaykı öğrencilerimize rehberlik ederek zeytine ve zeytinyağına özgü ilginç ve özel bilgiler de paylaştı.

Öğrencilerimiz bundan sonraki süreçte kahvaltılık zeytin hazırlayarak Zeytin Tadım Festivali düzenleyecek ve kalan zeytinlerin zeytinyağı olana kadar olan tüm aşamaları yerinde görerek öğrenecekler.

Zeytin Hasadı Şenliği ile yaşadıkları yöreye özgü ömür boyu unutamayacakları bir deneyim kazanacak olan öğrencilerimiz, zeytin yerken ya da zeytinyağı tüketirken, bu ürünlerin sofralarına nasıl geldiğini kendi emekleri ile üreterek, yaşamın içinde tecrübe etmiş olacaklar.

Öğrencilerimiz bölgenin en önemli yerel değeri olan zeytini tarlada, zeytinyağı üretimini de yağhanelerde öğrenecekler.

Öğrencilerimiz ‘’Yerel Tohum ve Doğal Besin Kaynaklarının Önemi’’ hakkında bilgilendirildi.

11 Ocak 2013 Pazartesi günü, öğrencilerimizi, Dereköy Doğa Sevenler Derneği adına Sn. İrem Verdon okulumuzda ziyaret etti. 5. ve 6. sınıf öğrencilerimizi yerel tohumun önemi, korunması ve doğal besin kaynakları hakkında bilgilendirdi.

 

Tohumlar hakkında öğrencilerimizi bilginendiren Verdon, 17 Şubat 2013 Pazar Günü saat 10.00 – 17.00 saatleri arasında Dereköy Köy Meydanında yapılacak olan, yerel tohumları korumak ve üretmeye teşvik etmek amacıyla Dereköy Doğa Sevenler Derneği, Ekolojik Üreticiler Derneği, Dereköy Muhtarlığı tarafından düzenlenen Bodrum Tohum Takası Şenliğine de tüm öğrencilerimizi davet etti.

 

2009 yılında Torbalı’da başlayan ve en son Şile/Ovacık'ta yapılan ona yakın tohum takas şenliğinden sonra Bodrum'da ilk kez düzenlenecek şenlikte, Dereköy'de üretim yapan çiftçiler ve köylüler kendi ürettikleri ürünleri satacak. Çeşitli uzman konuşmacıların yanı sıra  Ekolojik Üreticiler Derneği Başkanı Levent Gürsel ise Dünyada ve Türkiye'de yerel tohumların korunması için başlayan hareketi ve yerel tohumların önemini anlatacak.

 

Getirilen tohumlar kişiler arasında herhangi bir satış olmaksızın değiş tokuş edilecek. Takas edecek tohumu bulunmayan  ziyaretçiler ise Dereköy İlkokulu ve Kumköy kütüphanesi için yapacakları bağış kitaplarla tohum alabilecekler. Çiçek, sebze, bakliyat gibi her türlü yerel tohum takas edilebilecek.

 

Keşkek gibi yöresel yemeklerin de ikram edileceği şenlikte gün boyu aşı atölyesi, sepet atölyesi, çocuklarla tohum teması etrafında resim ve seramik gibi çeşitli atölye çalışmaları, tiyatro ve halk oyunları gösterileri de yapılacak.

Öğrencilerimiz Toprak Habitatı Yaptı

Okulumuz 3. sınıf öğrencileri ekolojik çevre bilincini yaparak yaşayarak öğreniyorlar. Önce doğadaki bitkilerin anatomik özelliklerini, nasıl beslendiklerini, nasıl fotosentez yaptıklarını öğrenen öğrencilerimiz ardından sınıflarında toprak habitatlarını oluşturdular.

 

Parçadan bütüne ulaşma tekniğiyle tasarlanan pratik çalışmalarında; yaratıcılıklarıyla akıl yürütme yöntemini birleştirerek bitki dikimi yaptılar. Öğrencilerimiz bundan sonra sınıflarındaki canlı toprak habitatlarını gözlemleyerek geliştirecekler.

 

Öğrencimiz, Bu Benim Eserim adlı proje yarışmasında, okulumuzu başarı ile temsil etti.

MEB-TÜBİTAK işbirliği ile düzenlenen İlköğretim öğrencilerine yönelik Bu Benim Eserim isimli matematik ve fen bilimleri proje çalışmasının amacı, ülkemizin ihtiyaç duyduğu geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek, yetenekli çocuklarımıza sahip çıkmak; bilimsel amaçlı yarışma ve benzeri etkinlikleri ülke genelinde ilgiyi katılımı artırarak yaygınlaştırmak ve teşvik etmek, geleceğin bilim insanı olma potansiyeline sahip çocuklarımızı erken yaşlarda keşfedip var olan yeteneklerini geliştirmek, gerekli desteği vererek onlara araştırmacı bir ruh kazandırmaktır.

 

2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı’nda, IX. İlköğretim Öğrencilerine Yönelik Matematik ve Fen Bilimleri Proje Çalışması- Bu Benim Eserim, 12 Bölge Merkezi ve bunlara bağlı iller olmak üzere ülke genelinde ortaokullarda 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirildi. 

 

Çalışmada, her ilin İl Çalışma Grubu tarafından değerlendirilerek onaylanmış projeleri, her ilden iki üyenin katılımıyla oluşturulan Bölge Çalışma Grubu tarafından yeniden değerlendirildi. İncelenen 1342 projeden 450 proje TÜBİTAK tarafından belirlenen akademisyenlerden oluşan Bölge Bilim Kurulu’na sunuldu. Bölge Bilim Kurulu’nun değerlendirmesi sonucu, 70’i Fen Bilimleri, 30’u matematik olmak üzere toplam 100 proje MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde sergilendi.

 

Muğla İl Çalışma Grubu, İzmir Bölge Çalışma grubu ve İzmir Bölge Bilim kurulu elemelerini geçerek İzmir Bölge Sergisi’nde sergilenmeye değer bulunan 35 Fizik Projesi arasında yer almayı başaran okulumuz 7.sınıf öğrencilerinden Özge Ece DEDE sergide çok başarılı bir sunum gerçekleştirmiştir. Fen ve Teknoloji Öğretmenimiz Özge GÖNLÜBEYAZ danışmanlığında görme engellilerin yaşamını kolaylaştırmak adına tasarladığı ‘’SENSÖRGÖR’’ isimli proje sergiyi gezenler ve TUBİTAK Bilim kurulu tarafından büyük ilgi görmüştür.

 

Sergiye katılmaya hak kazanan okullardan, yaşadıklarını anlatan bir kompozisyon yazmaları istenmiş, öğrencimiz Özge Ece DEDE’nin yazısı çok beğenildiği için final töreninde sahnede sunum yapması istenmiştir. Başarılı sunumu ile Özge yaşadığı deneyimi seyircilerle paylaşmıştır.

 

Özge’ye başarılarının devamını diliyor, Fen ve Teknoloji Dersi’ni günlük yaşamla ilişkilendirdiği için tebrik ediyoruz. 

Sesimizi Temiz Tutmayı Öğrendik

Okulumuzun 4. Sınıf öğrencileri “Sesin Hayatımızdaki Yeri ve Önemi” ile ilgili ünite konularını KBB Uzmanı Op. Dr. Sayın İrfan Rauf Aksoy’dan öğrenerek bilgilerini pekiştirme fırsatı buldular.

 

Sesin oluşumundan, nasıl duyduğumuza; ses kirliliğinin ne olduğundan zararlarına ve sesimizi temiz tutma yollarına kadar tüm bilgileri doktor Aksoy’dan öğrenen öğrencilerimiz, yapılan etkinlikten hem çok keyif aldılar hem de konuyu zihinlerinde somutlaştırarak merak ettikleri sorulara cevap bulma şansı yakaladılar.

 

Bu etkinlikte bize destek olan Doktor Sayın İrfan Rauf Aksoy’a katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz.