Site İçi Arama
TR EN
KURUMSAL
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
KAYIT BİLGİLERİ
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
TED Meşalesi 90 Yıldır Yanıyor!
05 Şubat 2018 Tarihinde Eklendi.
Facebook'ta Paylaş
Tweet'le
Paylaş
E-Posta Gönderin

TED Meşalesi 90 Yıldır Yanıyor!

Türk Eğitim Derneği 90. kuruluş yıl dönümü resepsiyonu Ankara'da muhteşem bir organizasyonla gerçekleşti. Bir asra yaklaşan geçmişiyle gücünü milletinden alan ve kuruluş emrini bizzat Atatürk’ün verdiği Türk Eğitim Derneği 90 yaşında! Eğitime adanmış misyonuyla ve bir asra yaklaşan öyküsüyle Türk eğitim sisteminin köşe taşlarından olan Türk Eğitim Derneği, 31 Ocak Çarşamba günü Ankara’da düzenlediği muhteşem bir resepsiyonla 90. yıl kutlamalarına ev sahipliği yaptı.

Geceye, Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Eski bakanlar ve meclis başkanları, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır ve eğitimciler katıldı. Başkent Üniversitesi Kurucusu ve yönetim üst kurulu başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal da, bu özel günde TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu'nun daveti üzerine geceye katılan isimler arasındaydı.

Siyasetten iş dünyasına, sanat camiasından eğitim dünyasına kadar pek çok ismin katıldığı resepsiyonda bir ilk yaşandı. Cumhuriyet tarihinin dokuz milli eğitim bakanı (Ali Naili Erdem, Vehbi Dinçerler, Köksal Toptan, Turhan Tayan, Mehmet Sağlam, Metin Bostancıoğlu, Necdet Tekin, Nabi Avcı, İsmet Yılmaz) ilk kez aynı karede yer aldılar. Gecede konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türk Eğitim Derneği'nin 90'ıncı yılını kutlayarak öğrencilere kişilik, yetenek ve kabiliyetlerini en üst düzeyde geliştirmeleri için fırsat eşitliği temelinde eğitim vermeye çalıştıklarını söyledi.

Geceye okulumuzu temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Erdem Erken ve Okul Koordinatör Müdürümüz Sevinç Zeren katıldı.

MANDALA ve EBRU

Okulumuz 3/C sınıfı öğrencilerinden Deniz Yavaş ve Deniz Yiğit, birlikte yaptıkları Ebru Baskı ve Mandala çalışmalarıyla ilk “Karma Sergilerini” açtılar. Görsel Sanatlar öğretmenimiz Canan Güldal rehberliğinde okulumuz giriş katında açılan sergide özellikle Ebru baskılarını geometrik biçimlendirme ile sunmaları ilgi çekti.

 

Öğrendikleri resim teknikleri ile yeteneklerini birleştiren öğrencimizin eserleri bir hafta süresince okulumuzun giriş katında sergilenmeye devam edecek.

 

Geleceğin yeteneklileri arasında yer bulacağına inandığımız öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

Miniklerden “Dünya Çocukları” Partisi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla okulumuzun en küçük bireyleri olan ana sınıfı öğrencilerimizin bu ayki doğum günü parti teması “Dünya Çocukları”ydı.

 

Birbirinden renkli görüntülerin yaşandığı partide minikler gönüllerince eğlendi.

TED Bodrum Koleji’nde, Bacaksız ve Hababam Üzerine…

Kütüphane Haftası etkinliklerinin son söyleşisi, Türk edebiyatının önemli yazarlarından Rıfat Ilgaz'ın oğlu, Çınar Yayınları’nın sahibi Aydın Ilgaz ile gerçekleşti.

 

1940 doğumlu Ilgaz ile “Bacaksız ve Hababam Üzerine” başlığı kapsamında düzenlenen söyleşi, Aydın Ilgaz’ın öğrencilerimizle kurduğu müthiş iletişim ve öğrencilerimizin aktif katılımları sayesinde tadına doyulmaz bir sohbete dönüştü. Öğrencilerimize hem Türk Edebiyatı’nın koca çınarını tanıtan, bunu şiirler okuyarak yapan Ilgaz, hem de TED Bodrum Koleji öğrencilerini, duyarlılıkları, çevre bilinçleri, özgüvenleri ve ifade güçleri için tebrik ederek, gençlerden öğrenilecek çok fazla şey olduğunu belirtti.  

 

Söyleşi sırasında gerçekleşen ilginç bir rastlantı, hem Ilgaz’ı hem de katılımcıları şaşırttı. Öğrencilerimizden Aslı Yasmin Akalın, Rıfat Ilgaz’ın seneler önce özel olarak imzaladığı kitaplarını yanında getirmişti. Bu kitapların imzasında hitap edilen kişi, Ilgaz’ın kitaplarının Macarca’ya çevirisini yapan Aslı Yasmin Akalın’ın anneannesiydi. Bu rastlantı, duygusal anlar yaşanmasına neden oldu.

 

Söyleşi, Aydın Ilgaz’ın, babası Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı ve Sınıf kitaplarıyla ilgili anılarını topladığı Sınıf'ın Efsanesi adlı kitabını öğrencilerimiz için imzalamasıyla sona erdi. 

TED Müzik Sokağı Yeni Yıl Konseri

Okulumuzda geleneksel hale gelen ve her ay düzenli olarak sunulan TED Müzik Sokağı Dinletisinin Aralık ayı konseri gerçekleştirildi. Öğrencilerimiz piyano, keman, yan flüt ve gitarlarını bu kez yeni yıl için çaldılar. Yeni yıla notalar eşliğinde coşkulu bir biçimde “merhaba” diyen öğrencilerimiz, başarılı bir performans sergileyerek büyük bir beğeni topladılar.