Site İçi Arama
TR EN
KURUMSAL
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
KAYIT BİLGİLERİ
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
Türk ve Yunan Öğrenciler TED Bodrum Koleji I. Uluslararası Zeytin Festivalinde Buluştu
11 Aralık 2017 Tarihinde Eklendi.
Facebook'ta Paylaş
Tweet'le
Paylaş
E-Posta Gönderin

Türk ve Yunan Öğrenciler TED Bodrum Koleji I. Uluslararası Zeytin Festivalinde Buluştu

Tarih boyunca Ege uygarlıklarının sembolü, barışın, umudun, bolluğun, sevginin temsilcisi zeytin aracılığı ile Ege'nin iki eşsiz adasının güzel gençlerini TED Bodrum Koleji 1. Uluslararası Zeytin Festivali'mizde bir araya getirdik.

Yunanistan'ın Kos Adası'ndan High Of Antimacheia School ve Horokos Cultural Club’ın on öğrencisi ve iki öğretmenini ağırladığımız festivalimizde, Zeytin Dostu Derneğinin katkılarıyla zeytinin değerli teması üzerinde birleşerek; zeytinin bereketini, barışın güzelliğini sanatla, dansla, yemekle bütünleştirerek muhteşem bir etkinlik gerçekleştirdik.

Bugün Birleşmiş Milletler bayrağında tüm dünyayı bir sembol olarak kucaklayan zeytin dallarının tacını festivalimiz aracılığı ile yeni nesillerin başına taktık.

Öğrencilerimizin hep birlikte diktiği, köklerinden tekrar tekrar hiç usanmadan, yorulmadan filizlenecek olan zeytin ağacımızın fidanı okulumuzdan Ege denizine doğru kök salmaya başladı bile. Öğrencilerimizin diktiği zeytin ağacının gölgesinde nice gelecek kuşakların sevgi, dostluk ve barış içinde yaşamasını diliyoruz. 

Fotoğraf albümünü görmek için tıklayınız; https://goo.gl/dtC8BJ

TED Bodrum Koleji I. Uluslararası Zeytin Festivalimiz yerel basının yanı sıra ulusal basında da büyük ses getirdi. Başta Hürriyet, Milliyet olmak üzere birçok ulusal haber sitesi festivalimize yayınlarında geniş yer ayırdı.

Milliyet https://goo.gl/ovMcp3
Hürriyet https://goo.gl/7RJX9w
İHA https://goo.gl/CxEo4S
BirGün https://goo.gl/V2iW4r

 

“Ayda Bir Kitap Konuşuyoruz”

TED Bodrum Koleji eğitim ve idari kadrosu olarak bizler Kütüphane Öğretmenimiz Sevil Sarp’ın moderatörlüğünde ayda bir sanatın birleştiren gücü ile buluşup okuduğumuz kitabın bizde kalan tadını paylaşıyoruz.

 

İlk olarak da Halikarnas Balıkçısı’nın “Mavi Sürgün” isimli kitabı üzerine konuştuk.

 

Batı Anadolu ve Akdeniz medeniyetlerinin ülkemizde ve dünyada tanınması için çok çalışan Halikarnas Balıkçısı, bu konular üzerine kitap yazar, çeviri yapar ve turistlere rehberlik eder.

 

Ege’nin muhteşem doğasının felsefe ve bilim dünyasına kattığı etkileri bizlere hatırlatır.

 

·        Dünyada tarihin ve felsefenin başlangıcı olarak yaratılan Yunan algısına karşılık, Batı Anadolu’nun neden önemli olduğunu,

 

·        Batı Anadolu düşünsel dünyasının, demokrasi ve materyalizm kavramını, felsefe literatürüne katmasındaki önemini,

 

·        Düşünürlerimizin birer doğa bilimci olduğunu, günümüz fizikçilerinin ataları olduğunu,

 

·        Bodrum’lu Herodot’un tıpkı bu toprakların düşünürleri gibi, o güne kadar hiçbir tarihçinin yapmadığı nedenselliği bakış açısına dahil ettiğini özellikle vurgular.

 

1925 yılında, İstanbul’dan Bodrum’a sürgün edilişini anlattığı bu otobiyografik romanında Balıkçı, şu sözleriyle bize romanındaki duygu ve heyecan yüklü anlatımı hakkında ipucu verir.

 

Ey okuyucum, geçtiğim yerleri böyle anlatışımı aşırı bulma! Eğer sana aklı başında adamım diye söyledilerse, yalandır. Bu yetmiş yaşımda bile aşığım ben. Eğer böyle bir işi ciddiliğe, aklı başındalığa uygun bulmuyorsan, sana ciddilik ve aklı başındalık taslayan ben değilim, değil mi ya? Bilmezsen ben sana söyleyeyim: Aşık biraz aşırı olur duygularında. Eh, itidalle yalan söyle, itidalle doğru söyle, itidalle inan, itidalle sev. Allah belasını versin şu itidalin! İçimden nasıl esiyorsa öyle anlatıyorum. Şu kalıba, bu kalıba göre anlatacak değilim ya !...

Bırak sana istediğim gibi anlatayım!

 

Soma’ya El Ver! Kampanyasına İlişkin BilgilendirmeBilindiği üzere, Soma’da yaşanan facia sonrasında birçok dernek kendi olanaklarıyla kampanya başlatmış ve mağdur çocuklarımıza eğitim bursu sağlamak üzere yardım toplamıştır.  

 

Bu iyi niyetli ve gayretli çalışmalar, maalesef ki münferit sürdürüldüğü için devamlı aynı çocuklara ulaşır hale gelmiş ve sonuç olarak bir çocuğun birkaç yerden burs alma durumu ortaya çıkmıştır. Sürecin başından beri izleme ve değerlendirmesini yapan T.C. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB);konuyla ilgili çalışan sivil toplum kuruluşlarını, Türk Eğitim Derneği (TED), Milli Eğitim Vakfı (MEV), Türk Eğitim Vakfı (TEV), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD),bir araya getirmiştir. 


Eğitim burslarının sahiplerine doğru ve adil bir biçimde ulaştırılmasına ilişkin yapılan bu görüşmelerde; hedeflenen azami faydanın mükerrer burs verilerek elde edilemeyeceği tespitiyle, Derneklerin bu amaçla topladıkları yardımları kendilerinin doğrudan, eğitim kademelerine göre ayrıştırılmış çocuklara eğitim bursu olarak aktarması uygun bulunmuştur. Böylelikle, adaletli bir biçimde, amaçlanan esas faydanın sağlanması amacıyla bütüncül bir adım atılarak, sistemin oluşturulması yolunda önümüzdeki günlerde MEB ile bağış toplayan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri arasında protokol imzalanması kararına varılmıştır. Bu kapsamda, TED, değerli bağışçılarının yaptığı yardımları, toplam 389 öğrenciden anaokulundan (3 yaştan itibaren) lise son sınıfa kadar olan 187 öğrenciye eğitim bursu olarak aktaracaktır. TED, her eğitim-öğretim yılının Eylül ve Haziran ayları arasında öğrencinin velisinin hesabına yatıracağı bursun yanında, her Ağustos ayında bir burs tutarı kadar da kırtasiye gideri katkısı ile toplamda yıllık 1.500 TL eğitim yardımı veTED Genel Merkezi burs uzmanlarıyla da akademik, psiko-sosyal performansların izleme-değerlendirmesini yapacaktır. Sürecin başlamasıyla beraber, bağışçılarımızın talep etmesi halinde, öğrencilerimizin takip bilgileri kendileriyle paylaşılabilecektir.
 

Önümüzdeki haftalarda imzalanması beklenen protokol sonrası, siz, değerli bağışçılarımızla gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz.
 

Saygılarımızla,
 

 

TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ

 

 

GELENEKSEL MANDALİNA HASADI ŞENLİĞİMİZ

TED Bodrum Koleji, mandalinanın ana vatanında yaşayan çocukların mandalina ağaçlarını koruması ve yaşatması gerektiği inancıyla, okulun açıldığı günden bu yana geleneksel olarak düzenlediği “Mandalina Hasadı”nın dördüncüsünü gerçekleştirdi.

 

Bölgenin yöresel değerlerinden olan mandalinayı küçük yaşta çocuklara sevdirmek için düzenlenen şenlikte, öğrenciler mandalina ağaçlarının yetiştirilmesi ve türleri hakkında bilgilendirildikten sonra mandalina topladılar.  

 

Yaklaşık bir hafta sürecek olan şenlikte çocuklar topladıkları mandalinalarla okulumuzun Mutfak Atölyesi’nde uzmanlar eşliğinde geleneksel yöntemlerle mandalina reçeli yapacaklar. 

 

 

Haydi Tiyatroya!

İlk olarak 1962 yılında Paris’te Uluslar Tiyatrosu’nun açılış tarihinde kutlanmaya  başlayan “27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü” okulumuzda büyük bir hassasiyet ve keyifle kutlandı.

 

Okulumuz Türkçe öğretmenlerimizden Çağlar Şimşek, Özge Çağatay, Nazan Coşar tarafından hazırlanan ve son derece renkli görüntülerin yer aldığı etkinlikte öğrencilerimiz, günler öncesinden belirledikleri ve uzun süredir üzerinde çalıştıkları gösterileri sıradan materyaller kullanarak en yaratıcı şekilde ve teatral bir senaryo ile arkadaşlarına sundular.

 

Okulumuzun her katında gerçekleştirilen gösterilerde öğrencilerimiz; teneffüslerde hiç kıpırdamadan durdular ve büründükleri karakterlerle arkadaşlarının ilgi odağı olmayı başardılar. Tiyatroya ilgi çekmek ve farkındalığı artırmak amacıyla yapılan gösterilerde Notre Dame’ın Kamburu’ndan Lüküs Hayat’a, Charlie Chaplin’den Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’e, Palyaço ve Kedi’den, Toprak Ana ve Hamlet’e kadar birçok tiyatro oyunu teatral bir gösteriyle öğrencilerimiz tarafından sahnelendi.

 

Tiyatro ve sanat adına farkındalıkları artmış, sanatına sahip çıkan, gerçek sanatçılarını tanıyan ve sorumluluklarını yerine getiren öğrencilerimiz Dünya Tiyatrolar gününde daha fazla tiyatro sahnesi, daha fazla tiyatro oyunu ve kaliteli sanat dileklerinde bulundular.