Site İçi Arama
TR EN
KURUMSAL
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
KAYIT BİLGİLERİ
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
Türkiye'nin ilk Mindstrom robotu ATLAS ayaklandı!
13 Haziran 2016 Tarihinde Eklendi.
Facebook'ta Paylaş
Tweet'le
Paylaş
E-Posta Gönderin

Türkiye'nin ilk Mindstrom robotu ATLAS ayaklandı!

TED Bodrum Koleji Robotik kulübü öğrencileri geliştirdikleri yapay zekaya dayalı denge algoritması üzerinde çalışmalarını hızla sürdürüyor. Yazdıkları blok kodlarla insansı robotları Atlas kendi başına ayakta durabiliyor, hatta dengesi dışarıdan bir etki ile bozulduğunda dahi tekrar stabil hale geri dönebiliyor. Bu hali ile Google'ın son nesil robotunu akıllara getiren Atlas, geliştirilmeye devam ediliyor. Robotik Kulübü öğrencileri bir sonraki adımın robotu uzaktan kontrol ederek yeni gelişen bir durum karşısında yapay zekaya destek olarak merkezi bir kontrol sistemini yapılandırabilmek olduğunu belirtiyor. 


Tüm büyük teknoloji firmalarının robotik yapılara yatırım yaptığı günümüzde, ülkemizde başta ODTÜ olmak üzere bir çok üniversite bu konuya eğiliyor ancak ilk defa bir ilköğretim kurumu çalışmaları bu derece ileri götürerek yapay zekaya sahip Atlas'ı ayaklandırmayı başardı...

Eğitimin ritmi

Cumartesi günü, okulumuzda sınıfları, öğrencilerimiz yerine öğretmenler doldurdu. TED Bodrum Koleji’nden ve çevre okullardan öğretmenler, okulumuzca düzenlenen, Orff-Schulwerk Uygulamaları başlıklı bir eğitime katıldılar.

 

Orff-Schulwerk, herkesin içinde zaten varolan yaratıcı güçlerin açığa çıkartılmasına ortam sağlayan, temelinde ritm, hareket ve konuşma olan, insanların içlerinden geldiği gibi müzik yapıp dans etmesine olanak sağlayan eğitim anlayışıdır.

 

Geliştirilmesi için yıllar içinde çeşitli ülkelerde birçok uzmanın yaptığı çalışmalarda, Orff eğitiminin özellikle erken eğitimde, ayrıca yalnızca erken eğitimde değil, gençlerin ve yetişkinlerin eğitim sürecinde de kullanılabileceği ortaya çıkmıştır. Orff-Schulwerk'in sosyal pedagojide ve terapide kullanımı özellikle önem kazanmıştır.

 

Bu yaklaşımdan hareketle, Eğitmen Filiz Yaşar ile öğretmenler, çeşitli çalışmalar yaparak müzik penceresinden farklı bir bakış yakaladılar. Bireysel varoluşu ve grupla hareket edebilme becerisini aynı anda deneyimlemeye çalışıp; duygusal ve zihinsel süreci yaşarken bu süreci eğitimde kullanma yöntemlerini incelediler.

 

Gün sonunda sertifikalarını alan öğretmenler, eğitimi yorucu ancak çok keyifli ve faydalı bulduklarını belirttiler. 

Öğrencimiz Yüzmede Türkiye Finallerinde

Denizli Küçükler Yüzme Grup Finallerinde öğrencimiz Sera Sır 50 m. kelebekte 1., 100 m. serbestte 2., 50 m. serbestte 1. olarak 7 – 8 Nisan tarihlerinde Marmaris’te yapılacak olan Türkiye finallerine katılmaya hak kazanmıştır. Ayrıca Yüzme Erkek Takımımız 43 takım içerisinden 13. , Yüzme Kız Takımımız ise 34 takım içerisinden 9. olmuştur. Öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 
“Güçlü insan, kendini kontrol edebilen ve isteklerini erteleyebilen insandır!”

TED Bodrum Koleji Psikolojik Danışma ve Rehberlik  (PDR) Bölümü uzmanlarımızdan Sibel Peşte, anasınıfı, ilkokul birinci ve ikinci  sınıf öğrencilerimizin velilerine “Kurallar ve Sınırlar” isimli bir seminer verdi.

 

Seminerde kural ve sınırların çocukların gelişimi için öneminden, aşırı hoşgörünün çocuğa zarar verebileceğinden bahsedildi. Çocuklarımızı güçlü bireyler ve güçlü karakterler olarak yetiştirmek için dürtülerini sınırlayabilmek ve baş etme becerilerini artırabilmek adına da  kuralların konması ve uygulanması gerektiği iletildi.

 

Kuralları koymaya engel olan anne-baba tutumları ve bu tutumları değiştirmek için gerekli olan etkili iletişim yöntemleri örnekler eşliğinde sunuldu. Özellikle pasif ve aktif dinleme, konuşmaya davet etme, “ben” dili yöntemlerinin kuralları uygulatmayı kolaylaştırabileceğine dikkat çekildi.

 

Ailelerin kendilerine özgü kuralları olabileceğini ama “karşısındakine saygı duymak, sabredebilmek” gibi insanlığın temel kurallarının her ailede aynı olması gerektiğinin altını çizen sayın Peşte, en etkili yöntemin ise “anne-babanın çocuklara davranışlarıyla örnek teşkil etmesi” olduğunu vurgulayarak konuşmasını bitirdi. 

Türk Eğitim Derneği 85. Yıl Etkinlikleri

 

 

Türk Eğitim Derneği, TED Okullları ve Ted Üniversitesi öğrencilerimiz, velilerimiz, öğretmenlerimiz, çalışanlarımız, mezunlarımız ve sporcularımız 29 Mart' ta 85. yılımızda  saat 13:30'da Antıkabir' de buluşuyor!

 

 

 

 

29 Mart akşamında "85 dakikada 85 yıl" sloganıyla TED Senfoni Orkestrası ve Korosu ie birlikte süpriz konuklar eşliğinde 85. yılımızı kutluyoruz.

 

 

Katılım için :

Tel    :   0 312 418 06 14

mail  :   info@ted.org.tr