Site İçi Arama
TR EN
KURUMSAL
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
KAYIT BİLGİLERİ
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
Uluslararası Eğitim Programlarımızla da Fark Yaratıyoruz
15 Mayıs 2017 Tarihinde Eklendi.
Facebook'ta Paylaş
Tweet'le
Paylaş
E-Posta Gönderin

Uluslararası Eğitim Programlarımızla da Fark Yaratıyoruz

TED Bodrum Koleji'nde uygulanan Cambridge IGCSE, BTEC, AP, ISE Kanada Öğrenci Değişim programları hakkındaki bilgilendirme toplantısı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Bilgilendirme toplantısına Türk Eğitim Derneği Yabancı Diller Koordinatörü Dr. Fatma Ataman, Pearson Türkiye BTEC Koordinatörü Can Mindek, TED İstanbul Koleji AP Koordinatörü Esra Öztermiyeci, ISE Türkiye Başkanı Gökyar Karşit ve Genel Koordinatörümüz Fırat Asyalı konuşmacı olarak katıldı. 

Okulumuzdaki yabancı dil eğitim programlarının en üst düzeyde uygulandığını vurgulayan konuşmacılar, bugün tanıtılan Uluslararası Eğitim Programları ile de öğrencilerin başarılı dünya vatandaşları olmaları hedeflendiğini belirttiler.

Avrupa Ortak Diller Çerçeve Programı doğrultusunda, okulumuzda uygulanan farklılaştırılmış yabancı dil programları hakkında velilere bilgilendirmelerde bulunan yetkililer toplantı sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı.

Golfte Altın Madalya Gururu

Türkiye Golf Federasyonu Yerel Yıldızlar Ligi 2015, Minik Erkekler Kategori A birincisi 3 C sınıfı öğrencilerimizden Hasan Ender Sinop,  Minikler Katagori A Bayanlar Akademi Saha 1 birincisi ise 4 A sınıfı öğrencilerimizden Duru Narin olmuştur.

 

Öğrencilerimizi ve ailelerini tebrik ediyor, öğrencilerimize başarılarının devamını diliyoruz.

Anne/Baba Olmak Konulu Rehberlik Çalışması

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Uzmanımız Sibel Peşte “Anne/Baba Rolleri ” konulu 2. grup çalışmasının ilk oturumunu anaokulu, 1. ve 2. sınıf velilerimizin katılımıyla gerçekleştirdi.

TED Bodrum Koleji Eğitim Kadrosu 2015-2016 Akademik Yılına Hazırlanıyor

2014-2015 eğitim öğretim yılında öğrenciler için son ders zilinin çalmasının ardından başlayan çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor.

 

Okul Yönetimi ve öğretmenlerimiz tarafından yıl sonu değerlendirmelerinin yapıldığı, gelecek yıla yönelik yenilikçi planlamaların gerçekleştirildiği seminer dönemi oldukça verimli geçiyor.

 

 

Okul Koordinatörümüz Sayın Fırat Asyalı'nın Bodrum Yarımada Gazetesi'nde Yer Alan Röportajı

Türk Eğitim Derneği tarafından 1928 Yılı’nda kurulan TED Koleji, 31. Ocak’ta 88. yaşına bastı. Türk Eğitim Derneği’nin 25. Okulu olarak dört yıldır, Bodrumlu’un eğitim hayatına etkin rol oynayan TED Bodrum Koleji, Haziran 2019’da ilk mezunlarını verecek.

Röportaj – Haber : Tülay SÜKÜN

TED Bodrum Koleji Genel Koordinatörü ve Ortaokul – Lise Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı, bu sen anaokulundan, 9. sınıfa kadar olan tüm öğrencilerin eğitimini üstlendiklerini söyledi.

Bodrum Ortakent’teki okul kampüslerinin doğa ile iç içe ve dünya standartlarında olup, kapasitelerinin de bin öğrenciye ulaştığının bilgisini paylaşan Genel Koordinatör Asyalı, öğrencilerinin en az 4 – 5 yıl TED Bodrum Koleji’nde öğrenim gördükten sonra TED Kültürü almaları için okuldaki sınıf seviyelerini kademeli olarak açtıklarını belirtti.

Duyarlı Bireyler

TED Bodrum Koleji’nde, 9. sınıfa kadar sekiz yıl öğrenim gören bir öğrencinin, çok üst düzeyde bir yabancı dil eğitimi alıp, spor, müzik ve sanatın tüm dalları ile akademik anlamda da başarılar yakalayabileceğine dikkat çeken Genel Koordinatör Fırat Mümtaz Asyalı;

“Öğrencilerimizi, düşünme becerisine sahip, akademik yönden güçlü, fikir üreten, dünya politikalarına hakim, toplumdan kopuk olmadan hayatın sorunlarından haberdar, yardımsever ve çevreye duyarlı kişiler olarak eğitiyoruz.” dedi.

Düşünme becerisinin, küçük yaşlarda kazandırılması gerektiğini söyleyen Asyalı,  “Haftada bir – iki saat, dikkat, algı, metinden süzme, sorgulama, duyduğu haberi bilgi ve fikre dönüştürme becerisi kazandırıp geliştirme dersleri üzerinde eğitim veriyoruz.” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

Asyalı, Türk Eğitim Derneği’nin, Milli Eğitim Bakanlığı’na öneriler sunan ve eğitim politikalarına yön veren kuruluşlardan biri olduğunu belirtti ve TED Bodrum Koleji’nin de Türk Eğitim Derneği’nin önemli bir parçası olduğunu dile getirdi.

Karakter Sahibi Genç Yetiştirmek

Mustafa Kemal Atatürk’ün bir baloda, Türkiye’de bulunan yabancı okullarda okuyan öğrencilerin, Türk Tarihi ve Kültürü’nü bilmediklerini görünce Türk Eğitim Derneği’nin kurulması talimatını verip, çok yönlü öğrenci yetiştirilmesi yönünde çalışma başlattığını belirten TED Bodrum Koleji Genel Koordinatörü Asyalı, hayata ve sanata dair bir bakış açısı bulunan öğrenciler yetiştirdiklerini söyledi.

“Milli Eğitim’in gayesi, yalnız hükümete memur yetiştirmek değil, daha çok memlekete ahlaklı, karakterli, cumhuriyetçi, inkılapçı, olumlu, atılgan, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette, dürüst, düşünceli, iradeli, hayatta rastlayacağı engelleri aşmaya kudretli, karakter sahibi genç yetiştirmektir. Bunun için de öğretim programları ve sistemleri ona göre düzenlenmelidir. Mustafa Kemal Atatürk”

Bilimsel, Birikimsel ve Etiğimsel Doğrular

TED Bodrum Koleji’nde eğitim veren tüm öğretmenleri ciddi bir süreç sonunda işe aldıklarını söyleyen Genel Koordinatör Fırat Mümtaz Asyalı, “İnternet sitemizden başvuru yapan öğretmenler, çalışmak istedikleri okulları da belirtebiliyor. Üç büyük şehirde sınav ve mülakata alınan öğretmenlerimizin eğitime bakış açısı modern, öğrenci odaklı ve birbirine yakın denklik düzeyinde bulunuyor.” anlatımını yaptı.

Aynı sınıflarda, aynı eğitim metodlarının kullanılması ve bütün sınıflarda aynı yaklaşımın bulunmasının kurumsal duruşlarından kaynaklandığını belirten Asyalı, “Bu bir ‘TED Güvencesi’dir. Destek öğretmenlerimiz, ek bir maliyet getirse de oluşabilecek boşluklarda, eğitim ve öğretimin sekteye uğramadan sürmesini sağlıyor ve aynı şekilde her öğrenciye dokunuyor. Bilimsel ve birikimsel sonuçlardan kaynaklı, eğitimsel doğrularımız var. TED Meşalesi ile modern dünyanın etkili, açık fikirli ve Atatürkçü bireylerini yetiştiriyoruz.” dedi.

Kendini İspatlamış, Lider Kişiler

Bilim ve sanat dışında, görsel spor alanlarında da her öğrenciye TED’li olmanın farkını yaşattıklarını söyleyen Genel Koordinatör Asyalı, “Öğrencilerimiz 14 yaşına kadar her yönü ile eğitilip, 14 yaşında da kendi seçimlerini öne çıkaracak şekilde yönlendiriliyor. Çok yönlü, kaliteli, aydın, fikir üreten, soran ve sorgulayan öğrencilerimizden, tek tip insan yetişmez! Bu güne kadar sayıları neredeyse 100 bini bulan TED okullarından mezunlar arasında, politika, sanat ve sporun farklı alanlarında, kendini ispatlamış, alanına liderlik eden kişiler var.Ayşe Kulin, Filiz Akın, Nur Batur, Reha Muhtar, Serdar Turgut, Cüneyt Ülsever, Mithat Bereket, Murat Yetkin, Prof. Dr. Güngör Uras, İrfan Değirmenci, Muazzez Abacı, Tülay Tuğcu, Mustafa Altıoklar, Rifat Hisarcıklıoğlu, Erdem Başçı, Beren Saat, Ertan Özerdem, Metin Feyzioğlu, Ali Babacan, Güldal Mumcu, ve Rüştü Saraçoğlu gibi isimler TED Okulları’ndan mezun olup, Türkiye’ye yön veren isimlerden yalnızca bir kaçıdır.” açıklamasını yaptı.

Değerler Sahiplenilip, Başarılar Destekleniyor

TED Bodrum Koleji’nin akademik başarılarının ardında, müfredata ek olarak, uyguladığı özel eğitim metotlarının yattığını belirten Genel Koordinatör Asyalı, “Öğrenciler, aktif öğrenme ortamlarında sınırsız deney ve yerinde gözlem yapma imkânları ile yetişmenin farkını yaşıyor. Örneğin öğrencilerimiz, her yıl ‘Zeytin Hasadı’ yapıyor ve uzmanlar eşliğinde geleneksel yöntemlerle zeytinyağı üretimi gerçekleştiriyor. Mandalina hasat zamanında da mandalina bahçelerini ziyaret ediyor, mandalina ağaçları ve yetiştirilme süreçleriyle ilgili bilgilendiriliyorlar.  Öğrencilerimiz,  topladıkları  mandalinaları, kampüsümüz içerisinde bulunan ‘Mutfak Atölyesi’nde, uzmanlar eşliğinde, geleneksel yöntemlerle mandalina reçeli yapıyor.  Bu şekilde öğrencilerimiz, hem disiplinler arası çalışmalarla çok yönlü eğitim alıp, hayata hazırlanıyor, hem de teorik bilgilerini üretime dönüştürmüş oluyor.” bilgisini paylaştı.

“Eğitim – öğretim faaliyetlerimizin yanı sıra öğretmen ve öğrencilerimizle sosyal sorumluluk bilincini geliştirme, hoşgörü sahibi olma, farkındalıkları yükseltme, duyarlı bireyler olma  ve empati kurma  yönünde yetişmelerini sağlamak amacıyla sosyal sorumluluk projeleri de yürütüyoruz.” diyen Asyalı ayrıca, “Türkiye’de yalnızca iki TED okulunda yürütülen bir projede yer alıyoruz. Çeşitli devlet okullarında okuyup, maddi imkânları yetersiz ancak başarılı olan 30 dördüncü sınıf öğrencisine, iki yıl süreyle toplamda 360 saat İngilizce Eğitimi verip, eğitimleri süresince ulaşım, kitap vb. tüm eğitim materyallerini de karşılıyoruz.” açıklamasını yaptı.

“Bodrum Eğitimi’ne Liderlik Yapıyoruz”

Bodrum’da kuruldukları Eylül 2012 Yılı’ndan beri, 350 öğrenciden, 650 öğrenciye büyümüş ve güçlenmiş bir şekilde, 3000 – 3500 kişiye etki ettiklerini,bu durumun da Bodrum Nüfusu’nun % 2 – 3’ne denk geldiğini söyleyen Fırat Mümtaz Asyalı, “Yaptığımız en küçük etkinlik ve sosyal sorumluluk çalışması, Bodrum’un %3’üne ulaşıyor ve 1000 hanenin de yaşayışına etki ediyor.” diye konuştu.

TED Koleji’ne öğrenci seçerken yaptıkları sınav ve mülakatlar sonucu, kendileri ile mutlu olabilecek yapıda bireyler seçtiklerini, aksi durumlarda ise öğrencilerin zaten başka bir okula yönelim gösterdiğini belirten Asyalı, “Uyum ve kültürü önemsiyoruz. Kurumlar da bireyler gibi doğup ve gelişiyor. TED Bodrum Koleji de her geçen gün öğrenci, öğretmen ve fiziksel olanaklar bakımından güçlenip, büyüyor. Dört yıldır; bilimsel, olgun, iddialı, ayakları yere basan bir eğitim kalitesi ile Bodrum’un eğitim ve kültürüne, geliştirdiğimiz projelerle liderlik ediyoruz.” anlatımında bulundu.