Site İçi Arama
TR EN
KURUMSAL
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
KAYIT BİLGİLERİ
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
Bodrum’dan Kos’a Uzanan Zeytin Dalı TED Bodrum Koleji I. Uluslararası Zeytin Festivali
07 Aralık 2017 Tarihinde Eklendi.
Facebook'ta Paylaş
Tweet'le
Paylaş
E-Posta Gönderin

Bodrum’dan Kos’a Uzanan Zeytin Dalı TED Bodrum Koleji I. Uluslararası Zeytin Festivali

Tarih boyunca Ege uygarlıklarının sembolü, barışın, umudun, bolluğun, sevginin temsilcisi zeytin, Ege'nin iki eşsiz adasını Bodrum ve Kos’u TED Bodrum Koleji 1. Uluslararası Zeytin Festivali'nde bir araya getirecek.

TED Bodrum Koleji ev sahipliğinde ve organizatörlüğünde, Zeytin Dostu Derneğinin katkılarıyla 8-10 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan TED Bodrum Koleji 1. Uluslararası Zeytin Festivali' Bodrum’da alanında yapılmış ilk festival olacak.

Kültürlerarası iletişimi arttırmak, yerel değerleri tanıtmak, gelecek nesillere birlik beraberlik duygusu aşılamak hedefiyle gerçekleştirilecek olan festival uluslararası alanda bir dostluk köprüsü kuracak.

Festival kapsamında Yunanistan’ın Kos adasından gelecek lise öğrencileri ile lise öğrencilerimiz birlikte zeytin hasadı yapacak, sanat atölyeleri gerçekleştirecek, dostluk fidanı dikecek, kültürel yerel değerlerini tanıtacak.

Festival, ayrıca Türk ve Yunanistan kültürünün çok özel örneklerinden birine de ev sahipliği yapacak. Türk ve Yunan öğrenciler ortak mirasa sahip kültürlerinin ortak yönü olan zeytin hasadını dans ve müzik aracılığı ile yeniden canlandıracak; Türk ve Yunan kültürü bu dansta birleşecek, öğrenciler izleyenlere görsel bir şölen sunacak.

Organizasyon komitesinin yaptığı toplantıda festivalle ilgili konuşan yetkililer;   Dört mevsim gelir geçer ama zeytin ağacının gri, yeşil, gümüş yaprakları dallarında dökülmeden durur. Zeytin, Akdeniz’i, Ege’yi, güneyi sever. Kendine özgü hafif kokulu, küçük, narin, sarı ve beyaz çiçekleriyle karşılar baharı. Yaz aylarında çiçekleri meyveye durur. Sonra yaz geçerken meyveleri irileşir, olgunlaşır. Hasat zamanı, sonbahardır. Zeytin ağacının çok çok uzun ve verimli bir ömrü vardır, şifa kaynağıdır. Biz de yeni nesilleri gelecekte sağlıklı, mutlu ve barış içinde görmek dileği ile bu yıl birincisini gerçekleştireceğimiz ancak geleneksel olmasını temenni ettiğimiz her iki kültürü bir noktada buluşturan bu festivali gerçekleştirelim istedik. Bugün Birleşmiş Milletler bayrağı tüm dünyayı bir sembol olarak kucaklayan zeytin dallarının bir tacına sahiptir; evrensel barış. Biz de bu tacı festivalimiz aracılığı ile yeni nesillerin başına takacağız. Festivalde komşu ada öğrencilerimizi ağırlamaktan mutluluk duyacağız.” açıklamasında bulundu.

 

TED BODRUM KOLEJİ 1. ULUSLARARASI ZEYTİN FESTİVALİ PROGRAMI

 

8 ARALIK CUMA

15.30

KOS’TAN GELEN ÖĞRENCİLERİ KARŞILAMA / BODRUM LİMANI

 

16.00 – 17.30

MİSAFİR ÖĞRENCİLERİ AĞIRLAMA / TED BODRUM KOLEJİ

 

9 ARALIK CUMARTESİ

10.00 – 12.00

Zeytin Dostu Derneği Muğla İl Temsilcisi Feridun Kaykı ile Zeytin Sunumu - Zeytin Hasadı / TED BODRUM KOLEJİ

Zeytin Dostu Derneği Tadım Panelisti Nurdan Nimet Kaykı ile Zeytin, Zeytinyağı Tadımı / TED BODRUM KOLEJİ

Zeytin Dostu Derneği ile Zeytin Fidanı Dikimi / TED BODRUM KOLEJİ

TED BODRUM KOLEJİ Halk Dansları Gösterisi / TED BODRUM KOLEJİ KONFERANS SALONU

YUNANİSTAN HALK DANSLARI GÖSTERİSİ / TED BODRUM KOLEJİ KONFERANS SALONU

 

12.00 – 13.00 YEMEK

 

13.00 – 14.00

ATÖLYE ÇALIŞMALARI (Zeytinyağlı Sabun ve Zeytinyağlı Yemekler) / TED BODRUM KOLEJİ MUTFAK ATÖLYESİ – SERAMİK ATÖLYESİ

 

14.00 – 15.30

ZEYTİN ÇEKİRDEKLERİ İLE SANATSAL ÇALIŞMA / TED BODRUM KOLEJİ C BLOK

 

15.30 – 18.00

BODRUM GEZİSİ

 

18.00 – 19.30

DOSTLUK YEMEĞİ / TED BODRUM KOLEJİ

 

10 ARALIK PAZAR

08.30 – 09.00

MİSAFİR ÖĞRENCİLERİ UĞURLAMA / BODRUM LİMANI

Soy Ağacı Meyve Veren Bir Ağaçtır

Keşif Duvarında bu hafta "Soy Ağacı Nedir" diye sorduk. Soy ağacı meyve veren bir ağaçtır, ördektir, sulanması gereken bir ağaçtır, sevgidir cevapları gibi daha bir sürü güzel cevaplar aldık. Henüz kelime anlamını bilmeseler de hepsi doğru cevaplar verdiler evet soy ağacı sevgiyle ilişki kurduğumuz, iyi niyetle beslememiz gereken ve meyve veren bir ağaç değil de nedir?

KONİÇİVA !!!

Bugün okulumuzda Japon Kültür Derneğini ağırladık. Çocuklarımız bir ülkeyi, ülke insanını ve o ülkeye has el sanatlarını bizzat o ülkenin insanlarından öğrenme fırsatı yakaladı.

 

Biz önceden geleceklerini bildiğimizden çocuklarımıza, misafirlerimizi karşılarken ve uğurlarken neler söylememiz gerektiğini hatırlattık…

 

KONİÇİVA – MERHABA, ARİGATO – TEŞEKKÜRLER, SAYANORA – GÜLEGÜLE gibi…

 

Misafirlerimiz okulumuza geldiklerinde çocuklarımız meraklı gözlerle onları inceledi. Özel aktiviteler için hazırlanan sınıflarımızda Japon kültür Derneğinden gelen dostlarımız Japon Kültürüne has öğeleri çocuklarımıza anlatmak ve anlatılanları uygulamak için sınıflarımızı hazırladılar.

 

Neler mi yaptık biz bugün? Kimokomi (Tafta ile yapılan el işi), Origami (Kağıt Katlama Sanatı), Kaplumbağa Nazarlık, Shodo (Hat Sanatı),Kart Postal, İkebana(Çiçek Sanatı), Yeşil Çay Seremonisi ve tabi ki Japon Kültürüne özgü leziz yemekleri tanıma fırsatımız oldu.

 

Çocuklarımız bu aktiviteleri büyük bir merak ve heyecan ile katılım sağladılar.

 

Sadece bu kadar da değil; günün ilerleyen saatlerinde Japon dövüş sanatlarından kısa bir mizansel izledik, davullar ile ritim gösterisi, müzik dinletisi ve müzik dinletisinde dostlarımızın bizler için hazırladığı Türkçe şarkıları dinlemek bizi şaşırttığı kadar mutluda etti.

 

Hepimiz çok eğlendik, eğlenirken de bir kültürü tanıma fırsatı yakaladık…

 

Okulumuza geldikleri, bize kendilerini yakından tanıma fırsatı verdikleri için Japon Kültür Derneğine teşekkürlerimizi iletiyoruz…

Sosyal Bilgiler Dersi'nde Tarih Günümüze Taşındı

Okulumuzun altıncı sınıf öğrencileri Sosyal Bilgiler Dersi konusu olan "Atlı Askerlerden Modern Türk Ordusuna" konusunu Emekli Personel Kıdemli Albay Yılmaz Koğa’dan dinlediler.

 

Sosyal Bilgiler öğretmenimiz Nazlı Savran organizatörlüğünde gerçekleştirilen etkinlikte, Günümüz Türk Silahlı Kuvvetlerini, ilk Türk devletlerinin ordusu ile ilişkilendirerek sunum yapan Koğa tarihi günümüze taşıyarak konuyu daha anlaşılır bir hale getirdi.

 

Türk silahlı kuvvetlerinin önemini kavratmak amacıyla düzenlenen etkinlikte öğrencilerimiz hem çok keyif aldılar hem de merak ettikleri soruları uzmanına sorma fırsatı yakaladılar.

 

Bu etkinlikte bize destek olan Sayın Yılmaz Koğa’ya katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz.

 

 

Anasınıfı Miniklerimiz Gönüllerince Eğlendi

Anasınıfı öğrencilerimiz ile geçirdiğimiz güzel haftayı düzenlediğimiz ‘Hoş Geldiniz Partisi' ile renklendirdik. Birbirinden eğlenceli yarışmaların olduğu partide miniklerimiz gönüllerince eğlendi.