Site İçi Arama
TR EN
KURUMSAL
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
KAYIT BİLGİLERİ
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
Tarihinde Eklendi.
Facebook'ta Paylaş
Tweet'le
Paylaş
E-Posta Gönderin

Okulumuzda Daha Sağlıklı ve Ekolojik İçme Suyu Sistemi

Okulumuz, öğrencilerimizin daha sağlıklı ve ekolojik içme suyu tüketimini sağlamak amacıyla Elkay Su ile yaptığı çalışmalar sonucu son altı aylık zaman zarfında yaklaşık 40 bin adet 330 ml pet şişeyi doğaya kazandırdı.

Ekolojik su ile öğrencilerini buluşturan ve bu çözümün TED Bodrum Koleji’nin eğitim anlayışı ile örtüştüğünü belirten Okul Koordinatörü Sevinç Zeren “Eko okul olarak öğrencilerimize çevre konusunda olduğu kadar, yaşamları boyunca kullanacakları ve başarılarını etkileyecek alışkanlıklar kazandırıyoruz. Elkay Su istasyonları ile öğrencilerimiz sağlıklı su tüketirken istasyonların ön LED panelinde bulunan çevreci GreenTicker (kullanım miktarına göre değişen numaratör) sayesinde kaç adet 330 ml. pet şişenin çevre atığı olmaktan kurtarıldığını gözlemleyebiliyor. Böylece bu cihazların kullanımı çocuklar için daha eğlenceli hale gelirken öğrencilerimizde çevreci olma bilincini de arttırıyor.” dedi.

Çevreye ve sağlığa katkılarının yanı sıra emek, zaman ve ekonomik açıdan da tassarruf ettiklerine değinen TED Bodrum Koleji İdari İşler Müdürü Murat Altun “Okul olarak tasarrufla ilgili birçok projeye imza atıyor, bu konuda öğrencilerimizi bilinçlendiriyoruz. Bu kapsamda okulumuzda plastik kullanımının önüne geçerken tassaruf da edebileceğimiz alternatif bir sistem arayışındaydık. Yaptığımız araştırmalar neticesinde Amerikan firması olan Elkay Su istasyonlarını bulduk. Elkay Su istasyonlarının kullanımına geçmeden önce okulumuzda günde en az 20 ambalajlı su değişimi gerçekleştiriyorduk. Düşük güç tüketimi sağlayan, hijyenik, pratik, çevre dostu olan ve yurtdışında birçok eğitim kurumunda kullanılan Elkay Su istasyonları ile ambalajlı sular için harcadığımız emeğin, zamanın ve israfın da önüne geçmiş olduk. Böylece öğrencilerimiz sağlıklı su tüketirken tasarruf da ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

 

 

İkinci sınıf öğrencilerimiz, bilim insanı olunca…

Bir maddenin, üç hali vardır: Katı, sıvı ve gaz. En azından, çoğu kişi bunu böyle bilir. Ancak eğer ikinci sınıf öğrencilerimize soracak olursanız, onlar size bu konuyla ilgili çok şaşırtıcı, bambaşka şeyler anlatabilir. Çünkü bu hafta, öğrencilerimiz, Non-Newtonian Fluid deneyi ile Oobleck’i keşfettiler.

 

Non-Newtonian Fluid adı verilen madde, ne katı ne de sıvı hal olarak tanımlanıyor. Bu tip akışkanlar, basınç uygulandığında, basıncın şiddetine göre yoğunluğu artarak biçim değiştiriyor. Herhangi bir müdahaleye maruz kalmadığında ise sıvı halini koruyor. Non-Newtonian Fluid deneyinde hazırlanan  karışımın adı Oobleck.

 

Oobleck ile bilimin eğlenceli ve şaşırtıcı yüzünü keşfeden öğrencilerimiz, önce laboratuvar gruplarına ayrılarak çalışmaya başladılar. Bu ilginç maddeyi tüm duyularını kullanarak tanımlamaya çalıştılar. Bu esnada, öğretmenlerinin yönlendirmeleriyle, bilim insanlarının inceleme ve araştırma yöntemlerini öğrendiler. Daha küçük bir grup, bulgularını karşılaştırma amacıyla “konsorsiyum” oluşturarak orada savlarını kanıtlama amacıyla tartıştı.

 

Oobleck’in incelenmesinin ardından, bu defa mühendis oldular ve Oobleck gezegenine inmek üzere birer uzay gemisi tasarladılar.

 

Son bölümde ise, tüm bu süreçte kullanılan tüm metodları harmanlayarak kendi sonuçlarını sundular. Böylece analitik düşünme becerilerini geliştirdiler, oyun oynayarak, konuşarak, anlatarak öğrenmenin keyfine vardılar. 

Bodrum TEOG Şampiyonu TED Bodrum Koleji'nden...

2007 yılından bu yana Bodrum Ticaret Odası tarafından geleneksel olarak düzenlenen; TEOG ve LYS sınavlarında Bodrum'da ilk beşe giren öğrencilerin ödüllendirildiği "Başarılarınızın Farkındayız" başlıklı ödül töreni 8 Eylül 2015 Salı günü Bodrum Ticaret Odası Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

Öğrencimiz Can ÜNEN, 2015 TEOG puanına göre Bodrum birincisi olarak ödülünü Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmail ALTINDAĞ'ın elinden aldı.

 

Ödül töreninde, elde edilen başarı nedeniyle okulumuz da bir plaket ile ödüllendirildi. BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar KOCADON tarafından sunulan plaketi, okulumuz adına TED Bodrum Koleji Genel Koordinatörü Fırat ASYALI teslim aldı.

 

TEOG şampiyonu öğrencimiz Sevgili Can ÜNEN'i ve ailesini önemli başarısından dolayı kutluyor, bu başarıyı elde etmesinde emeği geçen tüm öğretmenlerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

 

BTEC Mutfak Sanatları Dersimizin Konuğu James Hanna

Uygulamalı öğrenim alanında dünyanın en başarılı programlarından biri olan ve Türkiye'de yalnızca TED okullarında uygulanan BTEC derslerimiz tüm hızıyla devam ediyor. Home Cooking Skills Level 1 dersini denetlemek için İngiltere'den okulumuza gelen James Hanna öğrencilerimizle bir atölye çalışması gerçekleştirdi. Öğrencilerimiz öğrendikleri becerileri konuğumuza sunarken James Hanna da mutfak sanatları ile ilgili olarak püf noktaları öğrencilerimizle paylaştı.