Site İçi Arama
TR EN
KURUMSAL
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
KAYIT BİLGİLERİ
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
Yepyeni Kahramanlarla Yepyeni Maceralara

6. sınıf öğrencilerimiz, Türkiye'nin en önemli yazarlarından Ahmet Ümit'in ''Masal Masal İçinde'' kitabını okuduktan sonra hayal güçlerini kullanarak masallarına hem bir kahraman hem de yeni bir bölüm eklediler. Bu bölümleri sınıf arkadaşlarına sunup üzerinde tartıştılar. Pilot, Muallim, Terzi, Şifacı, Korkak Adam gibi kahramanlarla bizleri yeni maceralara taşıdılar. Öğrencilerimizin hayalleri yakında erişime açılacak olan bloğumuzda paylaşılacak.

Ergenlik ve İletişim

PDR Uzmanımız Mehtap Burak tarafından 6. 7. ve 8. sınıf velilerimize ‘Ergenlik ve İletişim’ konulu seminer verildi. Seminerde, ergenlik dönemi sorunları ve çözüm yolları hakkında bilgiler veren uzmanımız, bu dönemde yaşanan fiziksel, duygusal değişiklikleri ve bunlarla baş etmenin yollarını anlattı. Karşılıklı diyalog halinde gerçekleşen seminerde velilerimiz akıllarına takılanları uzmanımızla paylaştı.

Vasiliy Kandinsky ile Tanıştık

Vasiliy Kandinsky ile tanıştık bugün. Taaa uzaklardan, Moskova'dan geldi bizimle tanışmak için. Bize renklerin bir anlamı olduğunu anlattı; sarının öfkeli, mavinin sakin, kırmızının gururlu halinden bahsetti... Daireyle üçgeni bir kareyle ve renklerle buluşturup nasıl sanat eserine dönüştürdüğünü anlattı. Teşekkürler Kandinsky taaa uzaklardan okulumuza geldiğin ve bizlere sanatını anlattığın için.

IGCSE Sınavları Okulumuzda Gerçekleştirildi

Dünya çapında en çok tanınan ve kabul gören uluslararası IGCSE (International Certificate of Secondary Education) sınavları, CIE (Cambridge International Examinations) merkezi olan okulumuzda gerçekleştirildi.

Bilgiyi hatırlama, sorun çözme, inisiyatif alma, ekip çalışması ve sorgulama becerileri kazanma gibi yaşam için gerekli yetileri geliştirmesi ile tanınan program ayrıca öğrencilerimizin eğitim yaşamında da bir üst seviye için temel oluşturuyor.

Tüm Dünya ile Aynı Anda Kodluyoruz

Bilgisayar eğitimi programlarında önemli bir yeri olan “Hour of Code” etkinliği ile öğrencilerimiz dünyanın dört bir yanından milyonlarca öğrenci ile aynı anda kodlama öğrenmenin heyecanını yaşıyor... “Computer Science Education Week” kapsamında gerçekleştiriyor olduğumuz etkinliklerde anasınıfından ortaokula tüm öğrencilerimiz kodlama ile tanışıyor, hem eğleniyor hem de öğreniyor.

TED Okulları 16. Müdürler Toplantısı Gerçekleştirildi

TED Okulları 16. Müdürler Toplantısı, TED Şanlıurfa Kolejinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ve TED Genel Müdürü Sevinç Atabay’ın da katılımıyla üç gün süren toplantıda geçtiğimiz yılın değerlendirmesi yapılarak, gelecek dönemin stratejileri belirlendi. Toplantıya okulumuzu temsilen Okul Genel Koordinatörümüz Sevinç Zeren ve İlkokul Müdürümüz Meryem Ebrem katıldı.

Öğrencilerimiz Okul Öğrenci Meclisini Seçti

Öğrencilerimiz 2017 – 2018 eğitim öğretim yılı okul öğrenci meclis başkanlığı seçimleri için sandığa gitti. Demokrasi kültürü temel alınarak gerçekleştirilen seçimde öğrencilerimiz, başkan adaylarının resim ve isimlerinin bulunduğu pusulalarla oylarını kullandı.

Kapalı sistem gerçekleştirilen oylama sonucunda kendilerine TED SES adını veren aday öğrenci gurubumuz; Özcan Yüksel, Musa Mertcem Özırmak, Ayşe Gümüşel, Utku Cevat Başkan ve Efe Akarsu okul öğrenci meclisi olarak seçildi. Kendilerini ve aday olan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor, seçilen öğrenci meclisimizin başarılı bir yıl geçirmesini diliyoruz.

Öğrencimiz Kara Kalem Çalışmalarından Oluşan Sergisini Açtı

8. sınıf öğrencimiz Mehmet Akyurtlaklı karakalem eskiz çalışmalarından oluşan sergisini okulumuz fuaye alanında açtı. Öğrencimizin gerçeğe çok yakın, estetik duygusunun ön plana çıktığı, tonlama tekniğiyle başlı başına bir bütünlük oluşturan çalışmaları büyük beğeni topladı. Öğrencimizi başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, çıkmış oldukları sanat yolculuğunda başarılarının devamını diliyoruz.

Anasınıfı Öğrencilerimiz Bodrum Deniz Müzesini Gezdi

Bu hafta, Bodrum Deniz Müzesini ziyaret ettik. Bodrum'un tekneleri, deniz kabukları, dalgıçlık mesleği üzerine sohbet ettik ve bölgemizi daha yakından tanımış olduk. Öğretmenlerimiz tarafından daha önce keşfi gerçekleştirilen müzemizin çeşitli alanlarından fotoğraflar aldık ve geziye gitmeden önce öğrencilerimize dağıttık.

Keşif görevlerini alan öğrencilerimiz müzenin içinde heyecanla ellerindeki fotoğrafa ait objeyi aradılar.

11. Sınıf Velilerimiz ile Paylaşım Toplantısı Gerçekleştirildi

11. sınıflar veli paylaşım ve bilgilendirme toplantımız gerçekleştirildi. Toplantıda Üniversiteye hazırlık süreci, Türkiye'nin ilk ve tek kişiselleştirilmiş üniversiteye hazırlık ürünü olan Raunt Uygulaması hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu. 

 

Öğrencilerimiz İkinci Yabancı Dilde Uluslararası Dil Yeterlilik Sertifikalarını Aldı

İspanyolca DELE, Fransızca DELF sınavlarına katılan tüm öğrencilerimiz A1, A2 ve B1 düzeyinde başarılı olarak uluslararası dil yeterlilik sertifikalarını aldılar. Dünyada pek çok üniversite tarafından kabul gören bu diplomalar, Ortak Avrupa Dil Referans çerçevesi kapsamında, İspanya Eğitim Kültür ve Spor Bakanlığı ile Fransız Konsolosluğu tarafından verilen İspanyolca ve Fransızca bilgisini uluslararası alanda belgeleyen tek resmi lisanslar. Öğrencilerimizi ve emeği geçen öğretmenlerimizi tebrik ediyoruz.

Sertifika alan öğrencilerimiz;

Gülce Naz Gürel

Başak Acar

Barış Acar

Açelya Günay

Teoman Bayraktar

Melisa Kaptan

Türkan Feslioğlu

Mert Kargın

Can Ünen

Deniz Zeynep Güney

Aslı Jasmin Akalın

Bodrum'da Örnek Bir Proje; Yaşam Deneyimi ve Meslek Gözlemi Programı

TED Bodrum Koleji, Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği’yle yaptığı kurumsal işbirliğiyle Bodrum’da bir ilke imza attı.

Kariyer planlama süreci kapsamında gerçekleştirilen Yaşam Deneyimi ve Meslek Gözlemi Programıyla 135 öğrenci yaz ayları içerisinde 115 kurumda yaşam deneyimi edindi, meslek gözlemi yaptı. Bu program dahilinde öğrenciler mesleki merak, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda meslek alanlarına yönlendirildiler. Öğrenciler bir taraftan etkin bir biçimde iş yaşamına katılarak yaşamları boyunca unutamayacakları deneyimleri kazandılar. Diğer taraftan çalışma, emek, sorumluluk, yaratıcılık gibi değerleri içselleştirdiler, zaman yönetimi, sosyal ve iletişim gibi becerileri de yaşamlarına kattılar.

Yaşam Deneyimi ve Meslek gözlemi Programı’na işyerlerinin kapılarını gençlere açarak destek veren firmalara, TED Bodrum Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle plaketleri verildi. Plaket törenine Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin, Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Ertan Sarıkaya, BESİAD Başkanı Emre Köroğlu, firma temsilcileri, öğretmenler ve programa katılan öğrenciler katıldı.

Tören, öğrencilerin yaşam deneyimleri ve meslek gözlemi yaptıkları işyerlerinde çekilen fotoğraf albümüyle başladı. Ardından ilk sözü alan TED Bodrum Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Erken, programın öğrencilerinin şimdiden yaşama hazırlamak amacı ile bu projeyi yürüttüklerini ifade ederek Okulların ve tüm eğitim sisteminin temel amacı, öğrencileri hayata hazırlamaktır. Esasen tüm eğitim kurumları bu iddia ile hareket ederler. Bununla beraber eğitim kurumları öğrenciler için korunaklı, önceden planlanmış ortam hazırlarlar. Ancak gerçek hayatta öğrenciyi çok farklı bir ortam bekliyor. Biz TED Bodrum Koleji olarak Yaşam Deneyimi ve Meslek Gözlemi Programı’nı çok önemsiyoruz. Çocukların hayata dokunmalarının çok erken yaşlarda başlaması gerektiğine inanıyoruz. Öğrencilerimiz programın ilkini bu yaz Bodrum’un değerli iş insanlarının desteği ile gerçekleştirdiler. Hepsi unutulmaz hatıralar ve yaşantılarla evlerine döndüler. ‘Büyüyorum’, ‘kendi başıma bir şeyler yapabiliyorum’, ‘yaşama hazırlanıyorum’ düşünceleri daha çok yerleşti o pırıl pırıl zihinlere. Bu programla edindikleri pratik bilgiler, deneyimler eminim ömür boyunca unutulmayacak ve onlara ileriki yaşamlarında ışık tutacaktır” dedi. Konuşmanın ardından programa katılan öğrencilerin deneyimlerinin yer aldığı bir video gösterildi. Videoda öğrenciler, söz konusu programla mesleki ilgi, merak ve becerilerinin hangi yönde geliştiğini, edindikleri deneyimlerle kariyer planlama süreçlerini yeniden biçimlendireceklerini, gerçek yaşamı gözlemlemenin kişisel gelişimlerini de ne denli zenginleştirdiğini dile getirdiler.

BESİAD Başkanı Emre Köroğlu ise BESİAD olarak bu projeyi çok önemsediklerini ifade ederek, bu projenin devamlılık kazanması için gereken her türlü çalışmayı yapacaklarını kaydetti. Köroğlu, “Çocuklarımızı şimdiden korkutmak istemem, lakin yaşam öğrencilik yıllarındakinden çok farklı. Dışardaki yaşam, iş yaşamı çok zor ve birçok engeller, bir çok zorluklar var. Sıkı bir rekabet ortamı ve sert bir var olma mücadelesi var. Çocuklarımızın ve gençlerimizin okul yıllarından başlayarak bu zorlu yaşama hazırlanması bizlere düşmektedir. BESİAD olarak bu projeyi çok önemsiyoruz. Türkiye’nin geleceği için bu tür projelerin sürekliliği çok önemli. Başta Bodrum Kaymakamlığımıza, Bodrum Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü, TED Bodrum Koleji olmak üzere öğrencilerimize ve velilerimize çok teşekkür ediyorum. Dilerim bu ve buna benzer projeler yapmaya devam ederiz. Bu projeler aslında ülke geleceğine yapılan önemli yatırımlar olarak değerlendirilmelidir.” diye konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin eğitim ve meslek seçiminin önemine dikkat çekerek “TED Bodrum Kolejimiz hayatı okulun içine taşıdı. Çok faydalı olduğuna inanıyorum. İnsanlar duyduklarını, gördüklerini büyük oranda unuturlar fakat yaptıklarını, yaparak öğrendiklerini asla unutmazlar. Sizler de yaparak öğrendiniz, bu kazanımlar sizler için yaşamınızda yol gösterici olacaktır.” dedi.

Son olarak kürsüye gelen Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz önce 2017-2018 Eğitim Öğretim yılının hayırlı ve başarılı olmasını diledi ve Eğitimi sadece teorik olarak görmemek lazım. Çocuklarımız okullar bittiği zaman sudan çıkmış balık gibi olmaması lazım. Onlara ayakta durmayı, gerçek hayatı öğretmeyi öğretmek önemli. Öğrencilik yılları hayatın en güzel yılları. Ama hayat okuldaki gibi toz pembe değil. Bu proje ile çocuklarımızın gerçek hayatı tanıması anlamında güzel işler yapılmış. TED Koleji ve iş adamlarımızı tebrik ediyorum, projeye destek veren kamu kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Biz bu tür çalışmaların her zaman yanındayız.” diyerek projeye verdiği desteği  belirtti.

Programla ilgili görüşlerine başvurduğumuz TED Bodrum Koleji Müdürü Sevinç Zeren, “21.yüzyıl okulları, yaratıcı, yenilikçi, teknolojiyi bir araç olarak kullanan okullar olduğu kadar öğrencilerine öğrenme süreçlerinin yaşam boyu süreceğinin farkındalığını kazandıran okullardır. Eğitim ve öğretime ilişkin tanımlarının değiştiği günümüzde daha fazla otantik öğrenmelere, gerçek yaşamla ilişkilendirilmiş, teorik bilgiyi çok çeşitli uygulamalarla yaşama aktarabilen öğrenme alanları yaratmak okulların üstlenmek durumunda kaldığı işlevlerden biri haline geldi. Bu ihtiyacın doğurduğu zorunluluk kaçınılmaz olarak okulların öğrenme ekolojisi yaratmalarına neden olacak. Biz de Yaşam Deneyimi ve Meslek Gözlemi programıyla öğrenme ekolojisi yaratmaya çalıştık. ‘21.yüzyıl becerileriyle donanmak ve günümüzle uyumlu kariyer planlaması yapmak için öğrenme ekolojisini genişletiyoruz’ hedefiyle yola çıktık. Sevinçle görüyorum ki zamanın ruhunu yakaladığımız ve hedefimize ulaştığımız bir çalışma olmuş. Programla birlikte öğrencilerimiz etkin olarak yaşamda yer alarak güçlü ve geliştirilmesi gereken yanlarını keşfetmişler, kitaplarda yazanlar, derslerde anlatılanlarla gerçek yaşamı harmanlama şansına sahip olmuşlar, emeğin değerini teslim ettikleri gibi çalışma kültürüyle donanmışlar. Gerçek eğitim çıktıları bunlar. Veli, kurum sahipleri, okul ve öğrencilerle, programın tüm paydaşlarıyla bir bütün olarak gerçekleştirdiğimiz çalışmanın öğrencilerimizin çok yönlü gelişimlerinde önemli payı olacağına yürekten inanıyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından Yaşam Deneyimi ve Meslek Gözlemi programına destek veren firmalara teşekkür plaketleri takdim edildi. Ödül töreninin ardından yine okul öğrencilerinin verdiği mini konser eşliğinde kokteyl düzenlendi.

E- Öğrenme Teknolojisi GLOBED Derslerimizde

Dijital kaynakları, yabancı dil derslerimize entegrasyonumuz sayesinde, dil öğrenimi daha kolay ve kalıcı hale gelmekte. Dünyada e-öğrenme hızla gelişirken, öğretmen ve öğrencilerimizin sınıf içi derslerinin yanı sıra, okul sonrası çalışmalarında da aktif olarak kullandıkları e-öğrenme platformu “GLOBED Çevrimiçi Eğitim Teknolojisi”, GLOBED Eğitim Danışmanı Naz Gürpınar tarafından velilerimize tanıtıldı.

Öğrencilerimiz Kanada'daki Eğitimlerini Tamamladı

Türk Eğitim Derneği ile Kanada Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan Öğrenci Değişim Programı kapsamında Kanada Akademik Ay Değişim Programı’na katılan öğrencilerimiz eğitimlerini başarıyla tamamlayarak okulumuza döndü. Öğrencilerimiz, dünyanın en iyi lise eğitimi veren üç ülkesinden biri olan Kanada’da bir ay boyunca farklı ülkelerden gelen yaşıtlarıyla birlikte lise eğitimi aldı. Yabancı dil gelişimi konusunda büyük bir fırsat olan değişim programına katılan öğrencilerimiz, Kanada’da okulları tarafından düzenlenen kültür geziler ve aktiviteler ile de Kanada’yı yakından tanıma fırsatı buldu.

Öğrencimiz Uluslararası Bir Başarıya İmza Attı

Öğrencimiz Damla Şen, 30 Eylül-1 Ekim tarihlerinde Ukrayna’da düzenlenen Kubok Solomyanki 2017 Kiev Cimnastik Müsabakalarında 3. olarak bronz madalya almaya hak kazanmıştır. Öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Vücudumuzun Bilmecesini Çözelim

İlkokul 4. sınıf öğrencilerimiz "Vücudumuz" konusunu İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Yusuf Babayiğit’ten öğrendiler. Vücudumuzun bölümlerini ve görevlerini öğrenen öğrencilerimiz merak ettikleri sorulara da yanıt buldular. Bu etkinlikte bize destek olan velimiz Sayın Doktor Yusuf Babayiğit’e katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Bugünü Paylaş, Geleceği İnşa Et

Street Art Kulübü öğrencilerimiz Bodrum Sağlık Vakfı öğrencileri ile “Bugünü Paylaş Geleceği İnşa Et” Projesi için buluştu. Beyin felci (Cerabral Palsi)’ne farkındalık uyandırmak, toplumda konuyla ilgili bir bilinç oluşturmak ve var olan sorunları kalıcı çözümlerle iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte öğrenciler Hollandalı Mimar/Sanatçı Noa Haim rehberliğinde birlikteliği simgeleyen, minyatür bir yapı ortaya çıkarttılar.

Soy Ağacı Meyve Veren Bir Ağaçtır

Keşif Duvarında bu hafta "Soy Ağacı Nedir" diye sorduk. Soy ağacı meyve veren bir ağaçtır, ördektir, sulanması gereken bir ağaçtır, sevgidir cevapları gibi daha bir sürü güzel cevaplar aldık. Henüz kelime anlamını bilmeseler de hepsi doğru cevaplar verdiler evet soy ağacı sevgiyle ilişki kurduğumuz, iyi niyetle beslememiz gereken ve meyve veren bir ağaç değil de nedir?

Öğrencilerimiz Cambridge Sertifikalarını Aldı

Uluslararası geçerliliği olan Cambridge English Sınavlarında hedefledikleri başarıyı yakalayan öğrencilerimiz, konferans salonumuzda düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Öğrencilerimizin dil öğrenme süreçlerinde adım adım ilerlemelerini değerlendiren ve yeni hedefler belirlemek üzere onları motive eden sınavlara bu sene de katılmayı sabırsızlıkla bekliyor olacağız.

Okul Aile Birliği Genel Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

TED Bodrum Koleji Okul Aile Birliği Genel Kurulu 29 Eylül 2017 Cuma günü yapıldı. Kurulda 2016/2017 Eğitim Öğretim Yılı Okul Aile Birliği adına Sayın Nurcan Çilli, geçtiğimiz yıl düzenlenen faaliyetleri anlatarak velilerimize desteklerinden ötürü teşekkür etti. Ardından Sayın Sevgi Talaşık geçtiğimiz yıl Okul Aile Birliği faaliyet raporunu velilerimizle paylaştı. Son olarak geçtiğimiz yıl Okul Aile Birliği adına söz alan Sayın Ahmet Alakuş Okul Aile Birliği Denetleme Kurulu raporunu okudu. 2016/2017 Eğitim Öğretim yılı Okul Aile Birliği çalışmaları oy birliğiyle ibra edildi ve emeği geçen birlik üyeleri katılan velilerimizden büyük alkış aldı.

Sonrasında yapılan oylama sonucu 2017/2018 Eğitim Öğretim Yılı Okul Aile Birliği aşağıdaki şekilde oluştu;

Yönetim Kurulu Asil Üyeler:

Fatma ERTUĞRUL

Fatoş GÜNERİ

Hande YALÇIN

Seçil BİLGİN

Banu SARGIN

Denetleme Kurulu Asil Üye:

Ahmet ALAKUŞ

Geçen sene başarılı çalışmalarıyla bizlere destek olan Okul Aile Birliği yönetimine şükranlarımızı sunuyor, yeni seçilen Okul Aile Birliği yönetimine başarılar diliyoruz. 

Bodrum Tenis Turnuvasında Öğrencilerimizden Büyük Başarı

Bodrum Tenis Kulübü tarafından hafta sonu gerçekleştirilen Bodrum Tenis Turnuvasında öğrencilerimiz Ece Dinç, Ela Özgürol ve Deniz Yiğit kendi yaş kategorilerinde 1., Zeynep İldem 2. oldu. Öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Okul Öncesi Dönemde Anne Baba Tutumları ve Veli Olmak

Anaokulu Koordinatörümüz Sibel Özkul ve Rehber Öğretmenimiz Sibel Peşte tarafından anaokulu velilerimize ' Okul Öncesi Dönemde Anne Baba Tutumları ve Veli Olmak' konulu seminerimizi gerçekleştirdik. Okul öncesi dönemde anne babaların çocuklarıyla ilişkisel tutumlarının konuşulduğu veli seminerimiz velilerimizin etkin katılımıyla da zenginleşti.

Öğrencilerimiz Kanada'da Uluslararası Öğrenci Kampına Katıldılar

Türk Eğitim Derneği ile Kanada Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan Öğrenci Değişim Programı kapsamında eğitimlerine Kanada'da devam eden öğrencilerimiz ‘Uluslararası Öğrenciler Kampı’na katıldılar. İkinci dil olarak İngilizce öğrenimini Kanada'nın sahip olduğu güzel yerleri keşfetme fırsatıyla birleştiren öğrencilerimiz gerçek anlamda eşi benzeri olmayan bir deneyim yaşamış oldular. Birçok Asya, Afrika, Amerika ve Avrupa ülkelerinden gelen öğrencilerle birlikte eğitim alan öğrencilerimiz kampta çeşitli etkinliklere de katılarak dünyanın her yerinden arkadaş edinme ve evrensel bağlar kurma fırsatı buldular.

İlkokuldan Ortaokula Geçiş Sürecinde 5. Sınıf Velisi Olmak

Okulumuzun PDR uzmanlarından Kayane Kutlu 5. sınıf velilerimize bir araya geldi. 5. sınıf öğrencilerimizin gerek akademik gerekse bireysel düzeyde birçok değişimi içinde barındıran ortaokul dönemini ve bu döneme uyum süreçlerinin konuşulduğu seminerde velilerimiz akıllarına takılan sorulara da yanıt buldu.

Etkileşim ve Bilgi Aracı Olarak İngilizce

Lise hazırlık sınıfı öğrencilerimiz öğrenme yeteneklerinin ve potansiyellerinin farkına vararak; öğrenci merkezli ve süreç odaklı bir yaklaşımla, İngilizceyi ders konusu olarak değil, bir etkileşim ve bilgi aracı olarak işbirlikçi yaklaşımla gerçekleştiriyorlar.

Keşif Duvarıyla Soruyor, Sorguluyor, Öğreniyoruz

'Keşif Duvarı' oluşturduk bu sene şimdi neler tartışacak neleri sorgulayacağız o duvarda neler düşünecek neler hayal edeceğiz. Geçen sene sınıf içinde yaptığımız sorgulamaları keşif duvarımız aracılığıyla farklılaştırdık. Sormak, sorgulamak, felsefi düşünmeye giriş yapmak, öğrenmeyi içselleştirmek tek hedefimiz.

Servis Birimi Çalışanlarımıza ve Öğrencilerimize İletişim Semineri Verildi

Okulumuz PDR bölümü, okul servis elemanlarıyla ve öğrencilerle servis kuralları ve iletişim becerileri üzerine bir seminer düzenledi.

Seminerde eğitim öğretim sürecinin öğrencinin servis aracına adımını attığı zaman başladığı vurgulanarak iletişimde söz, ses ve beden dilinin kullanımı üzerinde duruldu. Servis içinde gerek güvenli ulaşımdan gerekse psikolojik atmosferden herkesin sorumlu olduğu anlatıldı. Bunu sağlamak adına kaptan, hostes ve öğrencilerin üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeleri gerektiği söylendi. Bu amaçla servis kuralları hatırlatıldı.

Çalışmada eleştirme, ad takma, gülünç duruma düşürme, emir verme, geçiştirme, gözdağı verme gibi tavırların iletişim engelleri olduğunun altı çizilerek iletişimde empati kurmanın, sosyal psikolojik bağlar kurmanın ve gülümsemenin anahtar rolü dile getirildi.

1. Sınıf Velilerimiz PDR Uzmanımızla Buluştu

Okulumuzun PDR uzmanlarından Sibel Peşte 1. sınıf velilerimize bir araya geldi. Okul – aile işbirliğimizi güçlendirmek, velilerimize rehber olabilecek “okuma yazma süreci” ile ilgili tavsiyelerde bulunmak amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte velilerimiz akıllarına takılan sorulara PDR uzmanımızla birlikte cevap buldular.

2017 - 2018 TED Bodrum Koleji Kış Okulları

Öğrencilerimizin zihinsel, duygusal, sosyal ve bedensel gelişimlerini desteklemek, yeteneklerini keşfetmek amacıyla oluşturduğumuz zengin içerikli ‘Kış Okullarımızın tanıtım programı gerçekleştirildi.

Öğrencilerimizin kendi yaşlarına uygun gruplarda ve seviyelerde, deneyimli antrenörler gözetiminde, Cumartesi ve Pazar günleri katılabilecekleri branşlar yüzme, basketbol, golf, voleybol, tenis, bateri, sörf, kick boks ve gastronomi olarak belirlendi. Kış okullarında öğrencilerimiz yeteneklerini keşfetmenin, geliştirmelerinin yanı sıra keyifli, eğlenceli ve dolu dolu zaman geçirme fırsatı da bulacaklar.

TED Bodrum Koleji Kış Okulları hakkında daha detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için, Kurumsal İletişim Birimi çalışanımız Nazdar YAŞAR ile 0 252 3017 28 28 numaralı telefonu arayarak ya da nazdar.yasar@tedbodrum.k12.tr e-mail adresine mail atarak iletişime geçebilirsiniz.

Anasınıfı Öğrencilerimiz Günaydın Çemberiyle Güne Merhaba Diyor

Anasınıfı öğrencilerimiz haftaya, hep birlikte oluşturdukları sabah çemberiyle başladılar. Hem güne, hem birbirlerine 'günaydın' dediler.

Öğrencilerimiz Eğitimlerine Kanada'da Devam Ediyor

TED Okulları ve Kanada Nova Scotia Eyaleti Milli Eğitim Bakanlığı arasında sağlanan okul ortaklığı kapsamında öğrencilerimiz eğitimlerine Kanada'da devam ediyor. Öğrencilerimiz akademik gelişimlerinin yanında kişisel ve kültürel gelişimlerine de katkı sağlayacak olan değişim programıyla yabancı dillerini en üst seviyeye taşımayı hedefliyor. Öğrencilerimize başarı dolu bir dönem diliyoruz.

Öğrencilerimiz Yaşam Deneyimi ve Meslek Gözlemi Programı ile İlgili Deneyimlerini Paylaştı

Okulumuzun Kariyer Planlama Süreci kapsamında yürüttüğü Yaşam Deneyimi ve Meslek Gözlemi Programı değerlendirme toplantısı yapıldı. Büyük coşku içinde geçen gözlem ve deneyimlerin aktarıldığı toplantıda programa katılan öğrenciler, arkadaşlarıyla bilgi ve deneyimlerini paylaştılar.

“21. yüzyıl becerileriyle donanmak ve günümüzle uyumlu kariyer planlaması yapmak için öğrenme ekolojisini genişletiyoruz!” hedefiyle başladığımız programda, öğrencilerimiz gerçek yaşamla karşılaşmalarının heyecanını arkadaşlarıyla paylaştı.

Duygu ve düşüncelerini “Farklı kültürden insanlarla iletişime geçmek çok heyecan vericiydi.”, “Para kazanmanın bu kadar zor olduğunu bilmiyordum.”, “İnsanlar ne zor beğeniyormuş meğerse.”, “Emeğin değerini öğrendim.”  “Çalışma ortamını beğenmedim, bu iş bana göre değilmiş.”, “Ben o kadar sabırlı değilmişim.” biçiminde ifade  eden öğrencilerimizin güçlü ve geliştirilmesi gereken yönlerini keşfetmeleri ve çalışma, emek, üretmek, sorumluluk, yaratıcılık gibi değerleri yaşamın içinden çıkarmaları çok anlamlı ve değerliydi. 

 

3. Sınıf Velilerimiz PDR Tanışma Toplantısında Buluştu

Yeni eğitim öğretim yılında 3. sınıfa “Merhaba” diyen velilerimiz PDR birimi tanışma ve bilgilendirme toplantısında bir araya geldi. Oldukça verimli ve paylaşımcı geçen toplantının sonunda velilerimiz öğrencilerimize küçük mesajlar yazarak dilek ve temennilerde bulundu.

Okulumuzda P4C Farkıyla Felsefe Dersleri Başladı

Okulumuzda felsefe dersleri, P4C pedagojik yaklaşımıyla gerçekleştiriliyor. M.Lipman, A. M. Sharp, E. Worley, P. Worley ile birlikte anılan P4C yaklaşımı, felsefe tarihini ve akımlarını öğretici nitelikte olmayıp felsefe kavramlarıyla çalışan, kavramları anlamaya çalışan, analiz eden, sınırları konusunda sorular soran, düşünce ve yargıları soruşturup, eleştiri süzgecinden geçiren bir pedagoji. Bu pedagojiyle eleştirel düşünme, kavram analizi, hipotez oluşturma, varsayımları sorgulama, örnek ve karşı-örnek sunma, akıl yürütme, soruşturmayı takip etme, yaratıcılık, analojiler üretme, “ya şöyle olsaydı” türünden alternatifli düşünme, düşünceleri kişiselleştirmeme, gelişen düşüncelerle fikirlerini değiştirebilme esnekliğini kazandırma, düşünceleri birlikte geliştirme, farklı fikirleri kabullenme gibi sosyal iletişim becerilerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Felsefe yapmayı ve düşünmeyi deneyimleten P4C pedagoji yaklaşımı, katılımcının bilme sürecini inşa edecek yeterlikte olduğunu kabul eder, dersten ziyade bir soruşturma esastır, tarzsa didaktik değil diyalojik yapıdadır. Dolayısıyla söz konusu olan sınıftan farklı olmak üzere aktif ve dinamik niteliklerini sergileyen; “soruşturan topluluk”tur. Öğretmen/Eğitmen ise geleneksel öğretim anlayışındaki; hakem rolündeki sınıfın tek otoritesi, hakim rolündeki gibi neyin, ne kadar doğru olduğunun karar vericisi, tek ve tartışılmaz doğruyu hiyerarşik bir tarzda aktaran bir öğretici gibi olmayıp soruşturma topluluğunun tek tek ve beraberce düşünmesini sağlayan, düşünce ürünlerinin serbestçe dillendirilmesini özendiren bir rehber, kolaylaştırıcıdır.

 
 
Öğrencilerimiz Deprem Konusunda Bilgilendirildi

Son günlerde artçı depremlerin sık yaşandığı ilçemizde; depreme sırasında alınacak önlemler ve binalarda deprem güvenliği konularında öğrencilerimiz bilgilendirildi.

Yabancı Dil Eğitiminde Fark Yaratıyoruz

Yabancı Diller Bölümü olarak, hizmet içi eğitimlerimiz, uluslararası öğretmenlerimizin oryantasyonu ve atölye çalışmalarımız ile yeni eğitim öğretim yılına hazırız. 21. yüzyıl becerileriyle donatılmış dil programlarımızla yeni başlangıçlara imza atmak için çok heyecanlıyız...