Site İçi Arama
KURUMSAL
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
KAYIT BİLGİLERİ
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
10. Sınıf Öğrencilerimiz İçin Yürüttüğümüz Kariyer Planlama Sürecimiz Devam Ediyor
Öğrencilerimizin mesleki ilgi ve becerilerini ortaya çıkardığımız test, anket, envanter uygulamaları aşaması, yurt dışı eğitim semineri, yirmi meslek mensubunu tanıttığımız ve her bir öğrencimizin altı oturumu takip etme zorunluluğunun olduğu Meslekler Günü, ulusal sınav sistemini ve alan derslerini tanıttığımız seminer, hem siz velilerin hem öğrencilerimizin meslek seçimlerine ilişkin düşünce ve görüşlerinizi aldığımız anket çalışmamız, önceki yıllardaki akademik gelişimi izleyerek çıkarttığımız başarı haritasını çıkarma işlemimiz, öğrencimizin dersine giren her bir öğretmenin ve danışman öğretmeninin düşüncelerini aldığımız aşama geride kaldı. Şu anda ders /alan seçim aşamasındayız. 

Kariyer Planlama Süreci Ders Seçim Görüşmeleri, önümüzdeki iki hafta boyunca devam edecek. Görüşmelerde isabetli kararlar verdiğimizi görmek, öğrencilerimizin mesleki ilgi, yetenek ve becerilerini alanlarla buluşturmak, bizlere mesleki lezzetler yaşatıyor. Gençlerimizi gelecekte mutlu ve başarılı kılacak alanlara yönlendirmenin heyecanını yaşıyoruz.
1. Sınıf Öğrencilerimiz Okuma Yazma Serüvenlerini Renklendiriyor

1. sınıf öğrencilerimiz okuma yolculuğundaki deneyimlerini mutfak etkinlikleri ile birleştirerek yaratıcı okuma yazma serüvenlerini renklendiriyor. Öğretmenleri ile birlikte mutfak atölyemizde Angry Birds sandviç yapan öğrencilerimiz tüm bu etkinlik sürecinde eğlenerek öğrenirken okuyup yazmanın keyfini çıkardı.

Öğrencimiz Coğrafya Olimpiyatlarında Emin Adımlarla İlerliyor

Ülkemizde Türk Coğrafya Kurumunun öncülüğünde düzenlenen, Uluslararası Coğrafya Olimpiyatlarına katılım için  gerekli 1. basamak sınavında, 10. Sınıf öğrencimiz Can Ünen 100 coğrafya sorusundan 89’una doğru cevap vererek Türkiye 28. si olmuştur.  Bu yaz Belgrad’da gerçekleşecek olan olimpiyatlara katılım için 2. Basamak sınavına girmeye hak kazanmıştır. Öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Yurtiçi Üniversite Sınav Sistemi Tanıtımı ve Ders Seçim Semineri

10. sınıf öğrenci ve velilerimize yönelik olarak, kariyer planlama süreci kapsamında, ‘Yurtiçi Üniversite Sınav Sistemi Tanıtımı ve Ders Seçim Semineri’ verildi. Genel Koordinatörümüz Fırat Asyalı yaptığı konuşmada kariyer planlama sürecinin meslek seçimindeki kritik önemini anlattı. Lise Müdür Yardımcımız Özge Gönlübeyaz, öğrencilerin meslek seçimlerine uygun olarak alacakları dersler hakkında bilgi verdi, ardından Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Uzmanımız Barış Aygener ise YGS/LYS sınav sistemini tanıtarak öğrencilerin meslek seçimleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Kariyer Planlama Sürecinin önümüzdeki haftadan itibaren her bir öğrencinin mesleki ilgi, yetenek ve becerilerinin, akademik profillerinin, PDR uygulamalarıyla beraber değerlendirileceği, veli, öğrenci, PDR uzmanı, yönetici ve danışman öğretmenin katılacağı, masa başı toplantılarla süreceği dile getirildi.

Öğretmenlerimize Nefes Terapi Eğitimi Verildi

Nefes Koçu Burçin Özdemir tarafından öğretmenlerimize yönelik olarak nefes terapi eğitimi verildi. Nefesin önemi, diyafram kullanımı, nefes terapisinin zihinsel ve ruhsal faydaları hakkında bilgilerin verildiği eğitimde doğru nefes alma yöntemleri de uygulamalı olarak gösterildi.

Küçük Kız Voleybol Takımımız Bodrum 1.’si

Küçük Kız Voleybol Takımımız oynadığı maçlar sonucunda Bodrum 1.’si olarak il müsabakalarında okulumuzu temsil etmeye hak kazanmıştır. Öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. 

PDR Uzmanlarımız Ankara'da Gerçekleştirilen Hizmetiçi Eğitim Toplantısına Katıldı

PDR uzmanlarımız Sibel Peşte ve Barış Aygener, TED Okulları Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Standardizasyonu çalışmaları kapsamında 2-3 Şubat 2017 tarihlerinde TED Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “PDR Eğitimi Toplantısı”na katıldı. PDR uzmanlarının mesleki gelişimlerine katkı sağlamak amacı ile yapılan toplantıda vaka çalışmalarının yanı sıra farklı konularda eğitim alan katılımcıların mesleki deneyimleri de paylaşıldı.

İkinci Çeyrek Dönem Kitap Kurtlarımız

İkinci çeyrek dönemde okul kütüphanemizden en çok kitap alıp okuyarak “Kitap Kurdu” olan öğrencilerimiz Nehir Dinçer, Zehra Özüm Mutluay ve Elizabeth Melisa Aykan oldu. Öğrencilerimizi tebrik ediyor, okuma tutkularının hep sürmesini diliyoruz.

Öğrenci ve Velilerimiz Ergenlik Dönemi ile İlgili Bilgilendirildi

PDR uzmanlarımız Kayane Kutlu ve Fadime Yaslan tarafından ortaokul öğrenci ve velilerimize yönelik olarak öğrencilerimizin ergenlik dönemleri süresince doğru ve bilinçli bir şekilde bilgilendirilmesini amaçlayan “Cinsel Eğitim Semineri” verildi. Seminerde; “Ön Ergenlik Dönemi”, “Ergenlikte Gelişme”, “Beslenme-Üreme Sistemleri Anatomisi ve Fizyolojisi”, “Büyümenin Amacı” gibi konular ele alınarak, öğrencilerimizin içinde bulundukları dönem hakkında gerekli temel bilgiler aktarıldı. Öğrencilerimiz, cinsiyetler arasındaki farkları görürken, kendi cinsiyetleri hakkında bilinçli bilgi sahibi olma fırsatını buldular. Sınıflarında verilen bu eğitim sayesinde öğrencilerimize aynı zamanda, cinsellikle ilgili toplum içerisinde açıkça konuşamadıkları ancak merak ettikleri soruları sorma olanağı da yaratılmış oldu.

Müdür Yardımcılarımız Hizmetiçi Eğitim Programına Katıldılar

TED Okulları Müdür Yardımcıları Hizmet İçi Eğitim Programı Antalya’da gerçekleştirildi. 30 - 31 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilen eğitimlere İlkokul Müdür Yardımcımız Sibel Özkul, Ortaokul Müdür Yardımcımız Sevinç Zeren ve Lise Müdür Yardımcımız Özge Gönlübeyaz katıldı. Eğitimlerde "Geleceğin Meslekleri", "Birlikte Başarmak: YGA" vb. konular ele alınırken, yöneticilerimiz TED Okulları Yönetsel Uygulamaları ile ilgili de bilgi ve deneyim paylaşımında bulundular.

"Eğitimde Öngörüler"

Okul Genel Koordinatörümüz Fırat ASYALI ve İlkokul Müdürümüz Meryem EBREM, Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından Antalya'da düzenlenen "Eğitimde Öngörüler" başlıklı XVI. Geleneksel Eğitim Sempozyumu'nda...

Ergeni Anlamak ve Ergenle Etkili İletişim Grup Çalışması Tamamlandı

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Uzmanımız Fadime Yaslan’ın “Ergeni Anlamak ve Ergenle Etkili İletişim” konulu veli grup çalışması tamamlandı. Altı hafta süren etkinlik sonunda velilerimiz sertifikalarını aldı.

 

 

 

Yemekhanemizde Osmanlı Mutfağı

Lezzet dolu mutfağımızın bu dönemki “Yöresel Tatlar Günü” teması Osmanlı Mutfağı oldu. Zengin Osmanlı yemek kültürünün en beğenilenlerinden kuzu tandır, iç pilav, nohutlu yayla çorbası ve lokma tatlısı öğrencilerimizin tabaklarını doldurdu. Aşçılarımızın ve yemekhane personelimizin günün mönüsüne uygun bir şekilde Osmanlı saray kıyafetleriyle sunum yapması öğrencilerimiz başta olmak üzere tüm personelimizce çok beğenildi.

TED Müzik Sokağı Ocak Ayı Konseri Gerçekleştirildi

Okulumuzda geleneksel hale gelen ve her ay düzenli olarak sunulan "TED Müzik Sokağı Dinletisi"nin Ocak ayı konseri gerçekleştirildi. Öğrencilerimiz piyano, keman, yan flüt ve gitar performanslarını sergileyip, gelen konuklarımıza ve arkadaşlarına güzel bir müzik şöleni yaşattılar.

Okul Aile Birliğimizden 10.000 Genç Meşaleye Destek

Türk Eğitim Derneği'nin maddi imkanlardan yoksun öğrencilere destek olunması amacıyla başlattığı “10.000 Genç Meşale Daha Aydınlık Türkiye” kampanyası için Okul Aile Birliğimiz tarafından yiyecek satışı düzenlendi. Okul koridorumuzda gün boyu gerçekleştirilen etkinlikten elde edilen bağışların tamamı maddi imkanları yetersiz öğrencilere üniversite eğitimlerinin sonuna kadar burs sağlayan kampanyaya aktarılacak.

Hazırlık Sınıfı Öğrencilerimiz Doğa İçin Çalışıyor!

Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz Artemis Derneği ile işbirliği yaparak uluslararası bir çevre projesinin içinde yer aldı. Öğretmenlerimiz ile birlikte Dereköy’de önceden belirlenen bir alana giderek oradaki atıkları temizleyen öğrencilerimiz ilerleyen günlerde kuracakları yaşam alanı için de planlamalarda bulundular. Öğrencilerimiz hazırladıkları afişi Dereköy’de çalışma başlattıkları alana asarak aynı zamanda yapılan çalışmaya dikkat çekmiş oldular. 

 

Yıldız Kız ve Genç Kız Voleybol Takımlarımız Muğla 3.sü

Muğla'da il genelinde gerçekleştirilen Okul Sporları Voleybol Müsabakalarında Yıldız Kız ve Genç Kız Voleybol Takımlarımız Muğla 3.sü Oldu. Öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

''Genç Olmak mı, Yetişkin Olmak mı Daha Zor?''

Fikir Atölyesi ve Münazara Kulübümüz tarafından düzenlenen ''Geleceğin Fikir İnsanları Tartışıyor'' başlıklı münazara turnuvasının finali 7. ve 8. sınıf öğrencilerimizin temsilcileri arasında gerçekleşti. Öğrencilerimiz ''Genç Olmak mı, Yetişkin Olmak mı Daha Zor?'' konusunu tartıştılar. Tez ve anti tezlerini oldukça etkili bir şekilde sunan öğrencilerimiz kulüp öğrenci ve öğretmenlerinden oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirildi.

TED'i TED'liden Dinlemek

Ortaokul ve lise öğrencilerimiz TED’li olmayı TED Ankara Koleji mezunları, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Erdem Erken ve Sosyal Medya Uzmanı Sayın Serkan Ceylan’dan dinledi. TED’li olmanın öğrencileri ve mezunları için bir okuldan öte, paylaşılan ortak bir geçmişi, kültürü ve geleceği ifade ettiğini belirten konuklarımız, TED’den mezun olmanın iş ve sosyal yaşamda getirdiği ayrıcalıklara da değindi. Etkinlik sonunda öğrencilerimiz hep bir ağızdan kolej marşını söyleyerek konuklarımıza bir sürpriz yaptı.

Yabadabaduuuuuu!

Okulumuzdaki temalı doğum günleri minik öğrencilerimiz için yeni bir yaşa girecek olmanın heyecanını yaşatırken, doğum günü partisini unutulmaz bir anı haline dönüştürmek keyfini ve mutluluğunu da beraberinde getiriyor. Bu ay Taş Devri çizgi filminin karakterleri olan minikler, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla birlikte doyasıya eğlendiler.

Minik Ressamlarımızdan ‘Okulumu Seviyorum’ Sergisi

Anasınıfı ve 1. sınıf öğrencilerimizin ‘Okulumu Seviyorum’ konulu aidiyet çalışmalarının yer aldığı resim sergisi ilkokul katımızda açıldı. Birbirinden güzel eserlerin ortaya çıktığı sergide minik eller TED’li olmayı resmettiler.

Okullar Arası Yüzme Yarışlarında Yine Birinciyiz

Okul Sporları Gençler Yüzme İl Birinciliği müsabakaları 14-15 Ocak 2017 tarihleri arasında Muğla Kapalı Yüzme Havuzunda gerçekleştirildi. Genç Kız/Erkek Yüzme Takımlarımız tüm kategorilerde 1. olarak grup yarışlarında okulumuzu temsil etmeye hak kazanmışlardır. Öğrenci ve öğretmenlerimizi tebrik ediyoruz.

Sosyal Medya ve İnternetin Doğru Kullanımı

Sosyal Medya Uzmanı Serkan Ceylan öğrenci ve velilerimize "Sosyal Medya ve İletişim" konulu bir söyleşide buluştu. Sosyal medya araçlarının etkileri ve doğru kullanımı konusunda bilgiler veren Ceylan, internetin zararları ve alınabilecek önlemler konusunda da uyarılarda bulundu. 

Birlikte Engelleri Kaldırıyoruz

Öğrencilerimiz tarafından özel arkadaşları için hayata geçirilen "Bir Elmanın İki Yarısı Sosyal Sorumluluk Projesi" birbirinden renkli etkinliklerin olduğu bir dizi organizasyon ile okulumuzda ve Yahşi Özel Eğitim Kurumunda gerçekleştirildi. Engelleri aşmak üzere bir araya gelinen etkinliklerde birlikte yapılan resimler her iki okulun sevgi ağaçlarını süsledi. Öğrencilerimiz ile özel öğrenciler arasında yapılan dostluk maçından sonra hep birlikte pasta kesildi.

Halk Ozanı Neşet Ertaş Türküleriyle Okulumuzda Anıldı

Hayattayken, UNESCO Dünya Yaşayan İnsan Hazinesi listesine alınmanın onurunu yaşayan, ‘Bozkırın Tezenesi’ Türk Halk Müziğinin efsane ozanı Neşet Ertaş ölümünün 4. yılında okulumuzda anıldı.

Konferans salonumuzda düzenlenen etkinlikte akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz efsane ozanın türkülerini koro ve solo halinde sundu.

Neşet Ertaş'ın anısına vefa olarak hazırlanan konserde halk ozanımız ve bağlama ustası Neşet Ertaş'ın yorumladığı Kırşehir yöresine ait türkülerin dışında, kendisine ait olan "Ah Yalan Dünya", "Leyla'm", "Ahirim Sensin", "Dane Dane Benleri Var Yüzünde", "Nar tanesi", "Zahide", "Bahça Duvarından Aştım", "Gönül Dağı", "Neredesin Sen" adlı unutulmaz eserler seslendirildi.

Bodrumlu sanatseverlerin ve velilerimizin izlediği konser ayakta alkışlandı.

Eskilere Hayat Veriyoruz

Artık kullanılmaz diye baktığımız, çöpe atılmak üzere kenara bırakılmış eşyalar, aslında yepyeni birer eşyaya dönüşebilirler. Eskilere Hayat Veriyoruz Projesi ile fazlalık diye baktığımız birçok eşya, muhteşem görüntüye sahip yepyeni bir eşya halini aldı. Eski bir kayığı şifonyer olarak kullanma, bir ayakkabıyı lambaya dönüştürme, çırpıcıdan mumluk, tavadan saat yapma ve çok daha fazlası. Eski eşyalardan nasıl yararlanmak gerektiğinin harika örnekleri bu sergimizde.

Öğrencilerimiz Coğrafya Olimpiyatlarına Katılıyor

10. sınıftan altı öğrencimiz coğrafya öğretmenleri ile birlikte 14. Uluslararası Coğrafya Olimpiyatları Türkiye seçmeleri birinci basamak sınavına katılmak üzere İzmir’e gitti. Birinci basamak sınavını başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz sınav sonrası Ege Üniversitesi’ni de gezme fırsatı buldu.

Öğrencilerimiz 25 Şubat’ta İstanbul’da düzenlenecek olan ikinci ve üçüncü basamak sınavları için de hazırlıklara başladı.

İngilizce Multimedya Sınavı olan ikinci basamak sınavı, çoktan seçmeli 40 sorudan oluşacak. Bu sınavda en başarılı olan öğrencilerin yüzde otuzu üçüncü basamak sınavına girebilecek. Üçüncü basamak sınavında arazi çalışması ve ’İngilizce Arazi Çalışması’ sınavlarını geçen Türkiye genelinden en başarılı 8 öğrenci ise Sırbistan’ın  Belgrad şehrinde yapılacak 14. Uluslararası Coğrafya Olimpiyatında ülkemizi temsil etme şansı yakalayacak.

Coğrafya Olimpiyatları yarışma sınavlarının yanı sıra poster sunumu, kültürel etkinlikleri de kapsıyor. Kültürel etkinliklerde öğrencilerimiz 40 kadar ülkeden gelen 250’den fazla katılımcıya hazırladıkları gösteri ya da sunumlarla ülkelerini tanıtma imkanı da buluyorlar.

Velilerimiz Sertifikalarını Aldı

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü uzmanlarımızdan Sibel Peşte yönetiminde gerçekleştirilen ve dört hafta süren ‘Anne Baba Rolleri’ veli grup çalışması velilerimizin sertifikalarını almasıyla son buldu.

Ailemle Müzik Yapıyorum

5. sınıf öğrenci ve velilerimiz orff ritim etkinliğinde bir araya geldi. Metalofon, ksilofon, ritim çubukları, maracas ve beden perküsyonuyla karşılıklı ritim tutan öğrenci ve velilerimiz keyifli vakit geçirdiler.

 

 

1. Sınıflarımız Postane Gezisinde

1. sınıf öğrencilerimiz ilçe postanemize giderek kitle iletişim araçları ve haberleşme ünitesi ile ilgili öğrendiklerini pekiştirdi. Postane personeli ile sohbet eden minik öğrencilerimiz kendilerinin yazdığı mektupları sevdiklerine gönderdi.

Şiir Saldım Gökyüzüne

3. sınıf öğrenci ve velilerimiz şiir söyleşisinde buluştu. Şairlerin en sevilen dizelerinin kanatlanıp uçuştuğu etkinlikte bazen duygu yüklü, bazen tebessüm dolu anlar yaşandı. Şiirlerin büyülü dünyasına yolculuk eden veli ve öğrencilerimiz evrensel bir dil olan şiirlerle duyguları dile getirmenin keyfini yaşadı.

Birlikte Seramik Yapıyoruz

Seramik yapmaktan öyle keyif aldık ki bu keyfi velilerimizle de paylaşmak istedik. Hal böyle olunca çocuklarımız ve ebeveynleriyle girdik seramik atölyemize... Çok eğlendik, gönlümüzce ürettik... Bu etkinlikte bizimle olan ailelerimize teşekkür ediyoruz.

Üç Boyutlu Ders

2. sınıf öğrencilerimiz ünite konuları olan "Vücudumuzdaki Organlar ve Görevleri"  konusunu üç boyutlu video izleyerek pekiştirdiler.

 
Yaramaz Farecik Bir Gün...

Bir farecik varmış, çalı yığınını çekmeye çalışıyormuş fakat çalı yığını fareciğe göre o kadar ağır o kadar ağırmış kiiiiii..... tam burada kitap biter. Peki farecik ne yaparsa yorulmadan çalı yığınını taşır? Noktasında sözü çocuklara devrettik, iki gruba ayrılıp kendi planlarını ekipleri içinde yaptılar, yaptıkları planı resmettiler ve sonra diğer ekiplerle paylaştılar. Fareciği işbirliği kurtarır sonucuna böylece keşfederek vardılar.

Lego Robotik Kulübü Öğrencimizden Büyük Başarı

Dünyadaki eğitim reformunun merkezinde yer alan ve giderek daha çok önem kazanan STEM eğitimleri okulumuzda 2. sınıftan itibaren uygulanıyor. Lego Robotik Kulübü 3. sınıf öğrencimiz Mira Örtmen de bu projeler kapsamında taraftar projesini inşa edip programlayarak harekete geçirdi. Ultrasonik sensör ve  dokunma sensörü ile özel tasarım parçalar, dişliler, çarklar, akslar, farklı boyutlarda tekerlekler ve bağlantı parçaları kullanarak taraftar robotlarını inşa etmeyi başardı.

 

 

Kimyasal ve Fiziksel Değişimler

6. sınıf öğrencilerimiz bu hafta ‘Kimyasal- Fiziksel Değişimler’ konusunu üç farklı deneyle gerçekleştirdiler. Deneyleri yaparken gözlemledikleri  renk değişimi, enerji -gaz çıkışı, çökelti oluşumu olaylarını heyecanla gözlemlediler. Deney sonuçları ve maddenin yapısındaki değişimler hakkında çıkarımlarda bulunurken kimyasal  tepkimelerde maddenin kimliğindeki değişimi yorumladılar.