Site İçi Arama
TR EN
KURUMSAL
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
KAYIT BİLGİLERİ
ANAOKULU
İLKOKUL
ORTAOKUL
LİSE
Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!
29 Ekim 2017 Tarihinde Eklendi.
Facebook'ta Paylaş
Tweet'le
Paylaş
E-Posta Gönderin

Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!

Cumhuriyetle doğan, TED ağacının bir dalı olarak; kendimize, ilkelerimize, misyonumuza yakışır bir şekilde Cumhuriyetimizin 94. yılını iki gün boyunca büyük bir coşkuyla kutladık. 

Okulumuzun kutlama programı; okul öncesi miniklerimizden liseye kadar tüm öğrenci, öğretmen, veli ve yöneticilerimizin katılımı ile gerçekleşti. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamalarımız bu akşam 19.00’da Milta Mirana başlayacak olan Fener Alayı’na katılımımızla devam edecek.

TED Bodrum Koleji öğrencileri ile Ortakent Dr. Hüseyin Mümtaz Ataman İlkokulu öğrencileri el ele vererek, yeni bir kütüphane yarattılar.


26-30 Kasım Dünya Çocuk Kitapları Haftası’nda; TED Bodrum Koleji Okul Aile Birliği bir sosyal sorumluluk projesi olarak “Her Kitap Bir Işık. Her Işık Aydınlık Yoludur” sloganı ile kitap bağışı kampanyası başlatmıştır. Başlatılan bu sosyal sorumluluk kampanyasına TED Bodrum Koleji öğrencileri ve velileri büyük ilgi göstermiş, bu ilgi sebebiyle bağış kampanyası tarihi uzatılmıştır.

 


TED Bodrum Koleji Okul Aile Birliği’nin organize ettiği kampanya sonucunda toplanan 785 kitap ve 16 CD, 18 Aralık 2012 Salı günü TED Bodrum Koleji Öğrenci Birliği, Okul Aile Birliği ve öğretmenler tarafından Ortakent Dr. Hüseyin Mümtaz Ataman İlköğretim Okulu’na götürülmüştür. Toplanan kitap ve CD materyalleri düzenlenerek, iki okulun öğrencileri tarafından Dr. Hüseyin Mümtaz Ataman İlkokulu bünyesinde Muğla Valiliği tarafından kurulan kütüphaneye yerleşimleri yapılmıştır.


TED Bodrum Koleji kütüphane sorumlusu Sevil Sarp EGE’nin yönlendirmeleri ile öğrenciler önce etkin ve sağlıklı bir kütüphane düzeni kurmayı öğrendiler. Sonrasında aldıkları bilgiler ışığında el ele vererek, kitapları belirli bir düzende raflara yerleştirdiler.
TED Bodrum Koleji kütüphane sorumlusu Sevil Sarp Ege; “ Uluslararası okul kütüphaneciliği uygulamaları doğrultusunda bağış kitapları, öğrencilerimizle birlikte, DEWEY Onlu Sınıflama Sistemi’ne göre konusal olarak ayırdık. Ayrılan kitapları, Okul Öncesi- Türk Edebiyatı- Çeviri Okuma Kitapları –İngilizce Kitaplar- Matematik- Fen Bilimleri ve Atatürk Kitapları olarak raflara yerleştirdik. Okuma kitaplarını da kendi içinde yazarlarına göre bir araya getirdik. Böylece öğretmen ve öğrenci hangi alanda araştırma yapacaksa, o konuya ait kitapları bir arada bulup, yararlanabilecektir.Tüm bu aşamaları çocuklarımızla birlikte uygulayarak onların hem toplumsal sorumluluk ve paylaşım duygularının gelişimine katkı sağlamayı hem de bir kütüphanenin oluşum sürecine tanık olmalarını hedefledik.” dedi.

 

Kampanyanın hayata geçmesini sağlayan TED Bodrum Koleji Okul Aile Birliği Başkanı Sayın Reyhan ÖZOĞUL ise “TED Bodrum Koleji öğrencilerinin katkıları ve bağışları ile sağlanan kitap ve CD’ler ile Ortakent Dr. Hüseyin Mümtaz Ataman İlkokulu’nda yepyeni bir kütüphane kurmuş olmaktan çok mutlu olduklarını” dile getirdi ve kampanyaya katkıda bulunan tüm öğrencilere teşekkür etti.

 

Ortakent Dr. Hüseyin Mümtaz Ataman İlkokulu Müdür Vekili Ahmet ÖZŞEKER’de, “Gerçekleştirilen kitap bağışı kampanyasını çok yerinde bulduklarını ve bağış kampanyası sonucunda toplanan kitaplarla okullarında zenginleştirilen kütüphanenin Dr. Mümtaz Ataman İlkokulu öğrencilerine yeni öğrenme fırsatları yarattığına inandığını belirtti.Aile Birliğine ve Okul öğrencilerine çok teşekkür eden Ahmet ÖZŞEKER karşılıklı sosyal ve kültürel faaliyetlerinin devam edeceğini belirtti.

Etkinlik Dr. Mümtaz Ataman İlkokulu öğrencileri ile TED Bodrum Koleji Öğrenci Birliği üyelerinin beraber çektirdikleri hatıra resmi ile son buldu.

Zamanın Ruhunu Yakalayan Kariyer Planlaması

Okulumuz, Kariyer Planlama Süreci kapsamında yürüttüğü çalışmalardan biri olan Meslek Tanıtım Günü’nü bir panelle açtı. Zamanın Ruhunu Yakalayan Kariyer Planlaması temalı panelin moderatörlüğünü okulumuz PDR Uzmanı Barış AYGENER yaptı. Panele işletmeci, sosyal girişimci Gülten KAVURMACIOĞLU "Geleceği Tasarlamak", Kişisel Gelişim Uzmanı Atiye ÖNÜR "Kariyer: Kimin İçin?", Bankacı, Kariyer Koçu Hilal OĞUZER, "21.yüzyılda Kariyer Fırsatları ve Seçenekleri" ve 11. sınıf öğrencimiz Ege ÇETİN "Belirsizlikler Dünyasında Kararlı Olmak" başlıklı konuşmalarıyla  katıldı.

Aygener, paneli açarken “Ülkemizde meslek seçimi, rastlantısal faktörlerle yapılıyor, ne yazık ki. Halbuki kariyer planlama işi küçük yaşlarda başlamalı. Öğrencinin doğası keşfedilmeli, ilgi, merak ve yetenekleri bilimsel test, anket ve envanterlerle saptanmalı, sahip olunan doğa akademik yetkinliklerle donatılmalı, sonrasında söz konusu tercih çeşitli yaşam deneyimleri ve meslek gözlemleriyle test edilmeli. Ancak böylesi bilinçli bir planlamayla birey mutlu ve başarılı olabilir, yine böylesi bir planlamayla toplumsal gelişmenin önü açılabilir” diye konuştu.

Aygener’in açış konuşmasının ardından sözü Oğuzer aldı. Oğuzer, “Kariyer planlama yolculuğunun bilimsel bir bakışla ele alınması gerekiyor, çünkü yaşamın gerçekleri var, bu gerçekler karşısında bireyin ilgi ve yetenekleriyle, toplumun ihtiyaç ve beklentilerini harmanlamak ve zamanın gereklerini gözetmek gerekiyor. Günümüzde meslek algıları değişiyor, artık mesleklerin yerini becerilerin aldığı dile getiriliyor. Becerilerle donanmalıyız. Dolayısıyla kendimizi adeta bir proje gibi düşünerek hazırlamamız gerekiyor. Ben buna Proje Ben diyorum. Kendimizi yavaş yavaş becerilerle donatarak günü yakalayacak bir biçimde inşa etmemiz gerekiyor. Bu piyasanın çocuğu, ailenin robotu ya da gerçekleri gözetmeyen bir benmerkezci insan olmak anlamına gelmiyor. Bireyden hareket eden ve her bir değişkenin hakkını veren bir farkındalıkla kariyer planlamasını yapılandırmak anlamına geliyor” dedi.

Geleceği tasarlamanın önemini vurgulayarak söze giren Kavurmacıoğlu “Kariyer planlamasının birey merkezli ve kişiselleştirilmiş bir biçimde yapılması önemli. Bunun için de bireyin kendisini tanıması gerekiyor. Bu tanıma ilk çocukluk yıllarını da içerecek bir genişlikle mümkün. Çocukluk yıllarında kendi kendinizle kaldığınızda neler yapıyordunuz, örneğin ben çizimler yapıyordum. Profesyonel yaşamımda da en önemli toplantılarda yanı başımda hep bir karalama kağıdım vardı. Sonradan bu eğilimimi fark ettiğimde çocuk kitapları çizerliği işine soyundum. Bireyin kendisini dürüstçe tanıması çok önemli. Diğer bir nokta işi aşkla ve tutkuyla yapmak. İnanın bana işinizi aşkla ve tutkuyla yaptığınızda mutlaka iz bırakan biri olacaksınız. Son olarak da metanetin yani dayanıklılığın önemini vurgulamalıyım. Elbette yaşamda her şey istediğiniz gibi, istediğiniz zamanda olmayacak, işte bu noktada sizi ayakta tutup motive edecek ve tekrar aşkla ve tutkuyla işinize bağlayacak olan dayanıklılığınız olacak” dedi.

Önür  “Kariyer planlamasına geleneksel insan kaynakları uzmanlarından farklı bakıyorum. İnsanı merkeze almak gerektiğine inanıyorum. Siz gençler, kendinizden kendi doğanızdan hareket etmelisiniz. Çevrenizden o kadar çok uyaran geliyor ki… Bunları biliyorum; ailenizden, öğretmenlerinizden, sosyal çevrenizden, piyasanın sözcülerinden… Fakat sizden ricam, bu seslerin her birini susturarak sakinleşmeniz ve kendi içinize yönelmeniz. Sizi mutlu ve başarılı yapacak olan kendi kaynağınızdan gelecek olan o sestir” diye konuştu.

11. sınıf öğrencimiz Ege Çetin ise “Dünya belirsizliklerle dolu, bu belirsizlikler karşısında bizden beklenen hedefli olmak, kararlı olmak. Gerçekten zor bir sürecin içindeyiz. Fakat bu dönemi bir fırsata dönüştürmek elimizde. Hazır meslek kalıplarının dışında kendimizi ortaya koyacağımız, adeta kendi mesleğimizi yaratacağımız bir dönemdeyiz. Kendi doğamızın, okulda kazandığımız bilgi ve becerilerin farkına varmalıyız ve elbette zamanın ruhunu yakalamamız gerekiyor. Bu durumda fırsat kapıları açılacaktır, diye düşünüyorum” dedi.

Emekliliğin ortadan kalkacağı, diplomaların raf ömrünün beş altı seneyle dolacağını göreceğimiz ilerleyen senelerde, çoğul mesleklerin belirleyici olacağını belirten Aygener, insanı merkeze alan bir kariyer planlamasıyla gençler için belirsizliklerle dolu dünyada büyük fırsatların doğacağını belirterek paneli sonlandırdı.

Öğrencilerimiz Uzayı Keşfediyor

5. sınıf öğrencilerimiz, Fen Bilimleri dersi ‘Astronomi ve Uzay Bilimleri’ kazanımları kapsamında I-pad Sky View uygulaması ile gökyüzü gözlemi yaptıktan sonra, okulumuzda bulunan teleskopun bölümlerini yakından inceleme fırsatı buldular. Aynı kazanımı 'Eğlenceli Bilim' uygulamaları ile pekiştiren öğrencilerimiz Dünya'nın oluşum sürecini ‘Big Bang Büyük Patlama’ deneyi ile öğrenirken, astronominin gizemli dünyasını yaparak-yaşayarak keşfetmiş oldular.

Öğrencimiz Yelkende Yılın En Başarılı Sporcusu

Avrupa Yelken Şampiyonu öğrencimiz Yiğit Yalçın Çıtak, İstanbul Olimpiyat Evi’nde gerçekleştirilen ‘Yıl Sonu Yelken Ödül Töreni’nde;

2017 Yılı Laser 4.7 Rank Genel 1’incisi, 
2017 Yılı Laser 4.7 Avrupa Şampiyonluğu ve Dünya 10’uncusu, 
2016 Yılı Laser 4.7 Rank Genel 3’üncüsü, 
2016 Yılı Laser 4.7 Avrupa Şampiyonası 5’inciliği 
2016 U16 Avrupa Şampiyonluğu ve 
2016 Europacup Genel 4’üncülüğü ödüllerinin sahibi oldu. 
Öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.