Spor ve Sanat Akademisi

Çocuk için spor ve sanat hem fiziksel ve ruhsal gelişim hem de kişilik oluşması açısından yararlı ve gereklidir. Fiziksel gelişimin yanı sıra sosyal açıdan da önemlidir. Çocuk spor ve sanat yoluyla çevresini tanır, iletişim kurar, özgüveni artar ve toplum içerisindeki yerini sağlamlaştırır. Psikolojik açıdan ise kendini kontrol etmeyi, bir konuda konsantre olabilmeyi, iradesini kullanabilmeyi ve başarıya güdülenebilmeyi öğrenir. Düzenli spor yapma alışkanlığı çocukluk yaşlarında kazanılır ve bir yaşam biçimi olarak devam eder. Spor ve sanat; ahlak, estetik ve bütünü bakımından da bir yaşama olayıdır. Ancak böyle algılandığı zaman yaşamımızın bütününde yer alır. 
Bu farkındalıkla, modern dünyanın etkin bireylerini yetiştiren TED Bodrum Koleji  çocuklarımızın geleceğini inşa ederken, sporu ve sanatı bir yaşam biçimi olarak algılayan nesiller yetiştirmeyi hedeflemektedir. Siz değerli velilerimizi belirttiğimiz amaçlarla planlanan Spor ve Sanat Akademisi’ne çocuklarımızı, bireysel tercihlerine saygı göstererek yönlendirmeye ve yüreklendirmeye davet ediyoruz. 
TED Bodrum Koleji Spor ve Sanat Akademisi’nde dersler; Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri alanında profesyonel antrenörler ve eğitmenler tarafından verilmektedir.

TED Bodrum Koleji Spor ve Sanat Akademisi Tanıtım Broşürünü Görmek için Tıklayınız.

CİMNASTİK

Cimnastik, tüm spor branşlarının temelini oluşturan, Bedenin ve zekanın en etkin şekilde kullanıldığı olimpik bir branştır.
TED Bodrum koleji spor sanat okullarında genel amacımız; Cimnastik sporu ile bedeni, fiziki olarak düzelten doğru postür açısı kazandırmak, motorsal becerilerin kazanımını ve gelişimini sağlamaktır. Fiziksel ve zihinsel gelişiminin entegrasyonun en belirgin şekilde gözlendiği spor dalında öğrencilerimizin cimnastik okul alt yapı takımımızda antrene edilmek üzere yetiştirilmesi hedeflenmektedir.


BASKETBOL

Çocuklara ve gençlere sevdikleri ve istedikleri şeyler için çalışmaları, fedakârlık ve mücadele etmeleri gerektiği bilincini aşılayarak, spor kültürünü ve spor ahlakını genç yaşlarda kazandırıp, onların spor kültürünü ve ahlakını, genel kültür ve ahlaklarının birer parçası haline getirmelerini, rakiplerine ve emeğe saygı duymalarını sağlamak, galibiyet sevincini de, mağlubiyet üzüntüsünü de ölçülü yaşamaları gerektiğini öğreterek, onlara kültürel, ahlaki ve duygusal gelişim süreçlerinde kılavuz olmak.

Spor yapabilecekleri, enerjilerini doğru yerlere yönlendirerek, zihnen ve bedenen sağlıklı bireyler haline gelmelerini sağlayacak ortam ve imkânları yaratmak. Ayrıca basketbolu seven öğrencilerimize bu sporun temel tekniklerini ve bu sporda ilerlemek isteyenlere basketbolun inceliklerini öğreterek TED Bodrum Koleji okul basketbol takımlarına alt yapı oluşturulması hedeflenmektedir.


DAVUL - PERKÜSYON

Yaptığımız çalışmalarda öğrencilerimizin ritmik ve ezgisel hafızalarına katkıda bulunmayı ve müziğin temel unsuru olan ritmi oluşturan ögeler konusunda bilgilenmeleri hedeflenir. 6-10 yaş arasındaki öğrenciler ile çalışmalarını yapan gruplarımız, Conga, Cajon , Bongo ve Bateri enstrumanlarını kullanarak hem latin hem de yöresel ritimlerimizi çalarlar.


DESEN - AKRİLİK BOYA ATÖLYESİ

Atölyemizdeki amacımız öğrencilerimize çeşitli teknik ve malzemeleri kullanarak çizgi, ton, leke, ışık- gölge gibi kompozisyon elemanları hakkında bilgi kazandırarak desenin temel ögelerini öğretmek ve kendi özgün-yaratıcı fikirlerini desen yoluyla gerçekleştirmelerini sağlamak, karakalem, renkli Kalem, çini mürekkebi ve benzeri desen malzemeleriyle obje, figür ve mekan konuları üzerinden etüt yaparak desen bilgisini geliştirmektir.

Akrilik boya çalışmalarımız ise kimi zaman daha önce çalışmış olduğumuz desenin tuval üzerinde renklendirilmesi kimi zaman da tamamen yeni bir şey imgeleyerek boyaların içinde kaybolacağımız resimler şeklinde gerçekleşecektir.

Mayıs Ayında tüm katılımcıların çalışmalarından oluşan yıl sonu resim sergimizle kursumuz tamamlanacaktır.
Desen ve Akrilik Boya Atölyemize 8-14 yaş aralığında tüm öğrencilerimiz katılabilirler.


DİKSİYON VE GÜZEL KONUŞMA SANATI

Başarılı bir iletişimin, duygu ve düşünceleri net ifade etmenin yolu güzel ve etkili konuşmaktan geçer. Güzel ve etkili konuşmak için temel olarak seslerin doğru çıkarılması, ifadelerin en kolay şekilde ve doğrudan anlaşılabilir olması gereklidir. Bugün artık bir sanat dalı olarak değerlendirilen doğru, güzel ve etkileyici konuşma, beden dili ve hitabet ile bir bütündür.

SERAMİK

Seramik çalışmalarında öğrencilerin zihin-el koordinasyonlarını ve ince motor becerilerini geliştirmelerini, hayal ettiklerini üç boyutlu olarak ifade edebilmelerini ve kendilerine yeni bir ifade yöntemi oluşturmalarını hedeflemekteyiz.

Seramik çalışmalarında öğrenciler özellikle çömlekçi tornasıyla; düşünürken oluşturmanın zorluğunu ve keyfini yaşıyorlar, el ve zihin koordinasyonlarını geliştiriyorlar ve özellikle küçük yaş grubunda el kaslarını geliştirdikleri için daha rahat yazı yazma, makas, fırça kullanma becerilerini geliştiriyorlar.


YARATICI DRAMA

Çocuklar için yaratıcı drama eğitimleri, çocuğun kişisel gelişimini doğrudan etkileyen; çocukların bilişsel, devinimsel ve duyuşsal becerilerini geliştirmek için yaparak, yaşayarak öğrenme ve aynı zamanda yaratıcılıklarını geliştirecek doğaçlama temeline dayanan çalışmalardır.
Yaratıcı Drama eğitimi süreci boyunca öğrencilerin bedensel ve zihinsel; problem çözme, empati, sözel/sözsüz ifade becerilerini geliştirecek atölye çalışmaları yapılmaktadır.


YÜZME

    Yüzme eğitim programımızda öğrencilerimizin,
  • Dikkat, koordinasyon, kuvvet, denge, tepki hızı, esneklik gibi temel hareket becerilerini arttırması hedeflenerek, temel teknik çalışmaları öğrenci seviyelerine göre kademeli olarak arttırılarak uygulanır.
  • Öğrencilerimizin gelişimlerini izler kayıt altına alır ve kapasitelerinin en üst düzeye ulaşmasını hedefleriz.
  • Öğrencinin yüzme seviyesi ve yaşı doğru orantılı gitmeyebileceği gibi; ilerleme hızı da kişiden kişiye farklılık gösterebileceğinden, uygun görüldüğünde dönem içinde grup değişikliği yapılabilir.
Neden Yüzme ?
1. Güvenlik: Her insanın hayatında bir kere öyle veya böyle yüzme yeteneği gerektirecek bir durumda suyla teması olmuştur. Yüzebilme yeteneği kişisel güvenlik tedbirleri arasında önemli olanıdır.

2. Formda Kalma ve Sağlık:Her yaştan insan, hayatlarının bir döneminde yaşam kalitelerini yükseltmek ve yaşam sürelerini uzatabilmek için çeşitli fiziksel aktivitelere katılarak sağlıklı kalmaya teşvik edilmiştir. Yüzme şimdiye kadar en verimli egzersiz olarak tanımlanmıştır. Kalp, kan dolaşımı, iskelet ve kas sistemlerinin tamamını geliştirir.

3. Özel Uğraş Olarak Yüzme ve Eğlence: Yüzme yarışları, uzun mesafe yüzme, triatlon, tramplen atlama, kule atlama, su topu, ritmik yüzme gibi yarış sporları hem yetişkin izleyicilere hem de çocuk izleyicilere hitap etmektedir. Rekabet içermeyen tüplü dalış, aletsiz dalma, kürek çekme, su kayağı, sörf, yelken, kano ve balık avı gibi diğer su sporları ise katılımcılar kendilerini herhangi bir tehlike anında kurtarabilecek kapasitede olduklarında daha eğlencelidir.

Ansolon